Benan Cetin Website
About Me
Benan Cetin Website Senior Software Developer
Sysadm | Devops
Istanbul / Turkey
becetingmail.com
Social Media
- Instagram : instagram.com/benan.cetin
- Twitter : twitter.com/benancetin
- Linkedin : ...inkedin.com/in/benancetin
- Facebook : facebook.com/benancetin
- Deviantart : deviantart.com/benan
Homepage | Posts
2021.02.22 - 17:56

Yazık

Göbeklitepe'yi inceledikçe daha çok üzüldüm. Tarihi değiştirecek nitelikte bir heykelin çalınmış olması, kazıyı yapan ekibin Alman olması ve açıklamalarıyla insanlarla dalga geçmesi çok acı geldi.

Hep diyoruz Türkiye'de neler çıkmış ve yabancılar ülkelerine kaçırmış diye. Sanırım bir şey öğrenmiyoruz. Yine aynı şekilde gizemi çözecek heykellerden biri kayboldu.

İşin daha acı yani, bizim tarihçi/arkeolog/araştırmacıların Dünya'dan bir haber olmaları. Tarihi eserlerin üzerindeki motifler için o dönem yaşamış hayvanları çizmişler diyorlar. Mabedin konumu üzerine bir cümle yorum yapamıyorlar. Bu insanlar bizi aydınlatacaklar.(!)

Yakında Berlin'de "Göbeklitepe Müzesi" açılır, bizim bilim insanlarımız bu devasa heykelleri hangi ara kaçırdıklarımı düşünür dururlar.

Çok acı.


2021.02.09 - 21:25

01 - Tarih - Giriş

Bugün bir araştırma yaparken, bazı bilgelere ulaşmanın ne kadar zor olduğunu fark ettim. Maalesef internet bazı bilgilerin bilerek veya bilmeyerek yanlış yazıldığı bir ortam haline geldi. Bu yüzden bende hazır bazı araştırmalar yapıyorken, bunları derleyip yazı olarak paylaşmaya karar verdim. Bu yazı dizisi evrenin başlangıcından - günümüze kadar tüm süreci ele alacak. Eğer eksik, yanlış veya atlanan bir bölüm var ise. E-posta yoluyla bilgilendirirseniz gerekli ekleme - düzenlemeleri yapabilirim.

Evren Nedir?

Özetle her şey desek yerinde olur. Yani gördüğümüz duyduğumuz her şey evren içindedir. Bütün gök cisimleri ile bunlar arasındaki boşluğu da kapsayan sınırsız mekandır evren.

Evrenin Yaşı

Evrenin yaşının 13.5 veya 14 veya 15 milyar yıl olduğu düşünülmektedir. Bu varsayıma arka plan ışınımı ölçümleri ve Evren'in genişlemesinin ölçümler ile varılmıştır.

Büyük Patlama Teorisi (Big Bang Theory)

Evren genişliyorsa, gök cisimleri birbirlerine daha yakın olmalıdır ve evren daha sıkışık olmalıdır görüşlerinden yola çıkarak Belçikalı bilim insanı Georges Lemaitre 1927 yılında Büyük Patlama teorisini ortaya koymuştur. Yakın tarihte yani 1929 yılında astronom Edwin Hubble ise yaptığı araştırmalar ile evrenin sürekli genişlediği görüşünü desteklemiştir.

Büyük patlama teorisine göre, 15 milyar yıl önce evren bir toplu iğne uccundan binlerce kez küçük olan bir baloncuğun içindeydi ve tüm nesnelerden sıcak ve yoğundu. Bu küçük madde bir anda patladı ve etrafa yayıldı. Bunun sonucunda evrenimiz oluştur.

Bu teorideki boşluk; patlamaya neyin sebep olduğu açıklanamamaktadır.

Evren genişleyip soğudukça enerji maddeye dönüştü, nötron ve protonlar birleşerek helyum ve hidrojen atomlarının çekirdeğini oluşturdu, bu gazlar evreni doldurdu. Gaz ve toz bulutlarının birleşmesi ile de Güneş Sistemi ve evrendeki diğer galaksiler oluşmuş oldu.

Evrende neler vardır?

Evren milyarlarca galaksiden oluşmaktadır. Galaksiler de milyarlarca yıldız ve gök cisminden oluşmaktadır. Uzay boşluğunda ise tozlar ve hidrojen atomları bulunur. Evrende ışık ve sıcaklık dalgaları, manyetik alanlar, yüksek enerjili parçacıklar bulunur. Evrenin yüzde 5'i maddeden oluşmuştur, geri kalan ise enerji ve boşluktur. Evren sürekli büyüme halindedir ve günümüzde en son teknoloji teleskoplar bile evreni tam olarak incelemeye yetmez.

İlk insan

İlk insanlara ait bulgular yaklaşık 2.8 - 3 milyon yıl önceye dayandığı tahmin edilmektedir. Bulunan kalıntılar ise en uzak tarih olarak 300 bin yıl öncesindendir. (Afrika). Fakat yine bazı teorilere göre davranışsal modernite günümüzden en az 70 - 100 bin yıl önce oluşmaya başladı. (Medeni davranışlar)


Hf Summary
Ftw :0
0%
Hf :0
0%
Sum :0
0%
Wtf :1140
100%
Last update : 0
Posts in English
Projects
Türkçe Yazılar
Posts auf Deutsch
Посты на Русском
Latest
www.benancetin.com
Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website
"Because; when the sun shines, we'll shine together
Told you I'll be here forever
Said I'll always be your friend
Took an oath, I'ma stick it out 'til the end"