Benan Cetin Website
About Me
Benan Cetin Website Senior Software Developer
Sysadm | Devops
Istanbul / Turkey
becetingmail.com
Accounts
- Github : ....com/benancetin
- Packagist : ...sers/benancetin
- Launchpad : ...net/~benancetin
- Stackoverflow : ...4709/benancetin
- Docker : ...om/u/benancetin
Social Media
- Instagram : ...com/benan.cetin
- Twitter : ....com/benancetin
- Linkedin : ...m/in/benancetin
- Facebook : ....com/benancetin
- Deviantart : ...ntart.com/benan
Homepage | Posts
2021.03.25 | 15:10

Süt

Spor koçlarının çok bilerek(!) "süt için yararlıdır" demelerini anlamıyorum, insanların en az %65 i laktozu sindirememekte, yani bu insanlar sütü içtiklerinde hazımsızlık problemi yaşayacaklar ve birde sütü sindiremediklerinden su içmiş gibi olacaklar, o zaman süt içmek niye? Sporcuları tanımadan neye göre böyle bir tavsiyede bulunurlar anlamak mümkün değil.


2021.01.26 | 22:27

Sırt Çantası Tavsiye (Seyahat Trekking Hiking Kamp Doğa Yürüyüşü Dağcılık)

Trekking, hiking, kampçılık, dağcılıkta kullanmak üzere sırt çantası arıyorsunuz ve kararsız kaldınız. Hele ki ilk defa bu sporları ilk defa yapacaksanız veya doğa sporları konusunda yeni iseniz kafanız bir hayli karışık olmalı. Bana gelen sorularda bu şekilde olduğu için bu konuya açıklık getirecek bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Sırt Çantası Tavsiye

Sırt çantası seçimi biraz zaman alan bir olay, zira sırt çantalarının bazıları belirli bir amaç için yapıldığı gibi, kişisel tercihler de bu konuda etken. Kendinize uygun sırt çantasını belirlemeden önce sırt çantası çeşitlerine kısaca bir bakalım;

Sırt Çantası Çeşitleri

Piyasada doğa sporları için bulunan 3 çeşit sırt çantası var.

Çanta Türleri - Çeşitleri
Çanta Türleri - Çeşitleri

 1. Doğa Yürüyüşü / Seyahat Çantası (içten iskeletli)
 2. Dağcı /Avcı Çantası (içten yumuşak/sert iskeletli)
 3. Dağcı /Avcı Çantası (dıştan sert iskeletli)
Piyasadaki çantaları özetle bu şekilde sıralayabiliriz. (Özetle yazdım, dıştan iskeletli doğa yürüyüşü çantası da var fakat ülkemizde bulunmamakta). Bu çantaların neden tercih edilip edilmemelerini kısaca özetleyecek olursak;

Doğa Yürüyüşü (Hiking,Trekking,Kampçılık,Seyahat,Dağcılık) Çantası

Doğa Yürüyüşü Çantası
Doğa Yürüyüşü Çantası

Avantajları

 • En çok tercih edilen çanta türüdür.
 • En büyük artısı hafif ve rahat olmasıdır. (Bazıları ağırdır alırken bakmak gerek)

Dezavantajları

 • Çoğunlukla tek gözlüdürler. (Kimine göre avantajdır.)
 • Çanta üstten açılır. Yan veya alt fermuarı yoksa çantanın dibindeki bir şeyi almak için çantayı dökmeniz gerekebilir.
 • Bu çantalarda çadır/mat koyacak yer olmaması. Bu konuya herkes kendince çözüm getirse de tam olarak bir çözüm üretilebilmiş değildir. Üstte altta genelde bağlanacak yer olmuyor. Matı alta bağlasan çadırı nereye bağlayacaksın? İkisi ne yana koysan bu sefer çadır 2500 gram, Mat 250 gram olduğu için çanta bir tarafa ağır basıyor omuzu/beli yoruyor.
 • Bu çantaları tam olarak doldurmazsanız kullanımı zor olabilir. Bunun için de bazı çantalarda etrafına kayışlar konmuştur. Bazılarında ise bu kayışlar yoktur. Eğer çantayı tam doldurmaz iseniz çantanın içindeki ekipman sabit olmadığı için siz hareket ettikçe yer değiştirecektir. Görünüş olarak da bütün eşyaların altta olduğu bir hal alacaktır.

Dağcı / Avcı Çantası

Dağcı Avcı Çantası
Dağcı Avcı Çantası

İkinci en çok tercih edilen türdür.

Avantajları

 • Genelde çok gözlüdürler. Tek gözlü olmadıkları için ekipmanlarınıza ulaşması daha kolaydır.
 • Bu çantalara çadır, tulum vs. bağlamak daha kolaydır. Genelde üzerlerinde bağlama yerleri mevcuttur zaten
 • Taktik (tactical) çantalarda ek küçük çantalar bağlamak için yerler de vardır. Çok kullanışlıdır.
 • Bu çantaları doldurmasanız veya yarısını doldursanız bile sizi o kadar rahatsız etmez ve kötü görünmez.

Dezavantajları

 • "Genel" olarak ağırdırlar. Taktik modeller suya/ısıya/sürtünmeye daha dayanıklı üretildikleri için daha ağır olabilmektedirler. Hafif modelleri de mevcuttur.
 • Çok gözlü olmaları dejavantaj sayılabilir zira büyük bir uyku tulumunu tek gözlü bir çantaya (yarısını kaplasa bile) sığdırabilirsiniz. Fakat bu çantalar çok gözlü oldukları için hiç bir gözüne büyük hacimli bir şey sığdıramazsınız.

Dağcı / Avcı Çantası (Çerçeveli Demir Destekli)

Demir İskeletli Avcı Dağcı Çantası
Demir İskeletli Avcı Dağcı Çantası

Ülkemizde çok fazla bulunmayan / tercih edilmeyen bir sırt çantası türüdür. Çerçevesiz versiyonu ile aynı özelliklere sahiptir. Tek farkı içten çerçeve yerine dışarıdan demir/titanyum/alüminyum gibi malzemelerden yapılmış çerçevesinin olmasıdır. Bunun en büyük artısı sırtınızın çanta ile temas etmemesi nedeniyle hava alabilmesidir ve yükün sırtınıza değilde çerçeveye temas etmesidir.(Çantanızda düz olmayan bir şey var ise sırtınıza batmaz.) En büyük eksisi ile çerçeve nedeniyle gereğinden ağır olması ve içten destekli çantalar gibi sırtınıza yapışmaması dolayısı ile yürürken sallanmasıdır. Ülkemizde olmasa da yurt dışında hala bir grup tarafından tercih edilen çanta türüdür.

Sırt Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Bel Desteği ve Sırtlık
 2. Ağırlık
 3. Sizin Tercihleriniz (Renk, Bölme Sayısı vs.)
Doğa sporları ile ilgilenenlerin çanta alırken ortak buluştuğu bir kaç nokta vardır. Birincisi bel desteği ve sırtlık ikincisi ise ağırlık. Çünkü bu ikisi büyük ölçüde sizin çantadan alacağınız verimi belirler.

Bel Desteği

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise bel desteğidir. Büyük önem taşır. Küçük çantalara pek ihtiyaç olmadığı için koymazlar (10 litre çantalar gibi). Fakat 20 ve üzeri çantalarda genelde vardır. Yükü omuzlarınıza değil de belinize almak içindir. Yükün büyük kısmını belinize alırsınız ve omzunuz/sırtınız yorulmaz/ağrımaz.

Sırtlık

Sırtınız ile sırt çantası arasındaki bölümdür. Önemlidir çünkü dümdüz olması sizi aşırı derecede rahatsız eder. Tavsiyem 4 - köşe bölmeli ve mümkünsü ayarlanabilir olması iyi olur. 4 köşe bölmeli olması sırtınızın hava almasını sağlar, ayarlanabilir olması ise iri yapılı veya minyon olarak sırt çantanızı kendinize göre ayarlayabilmenizi sağlar. Zira sırt çantası sırtlıkları "ortalama" boy/kilo baz alınarak yapılmıştır genelde.

Diğer Tercihler

Diğer kişisel tercihlerin ise pek önemi yoktur. Taşıyacağınız eşyaları bilmediğim için çok gözlü/tek gözlü olması, rengi, şekli, biçimi tamamen kişisel tercihlerinizdir.

Ağırlık

Örneğin 50 litrelik 2.5 kilogramlık bir çanta piyasada mevcuttur, 1 kiloluk bir çantada mevcuttur. 60 kiloluk bir bayan arkadaşın sırtında taşıyabileceği ağırlığın 10 kilo olduğunu düşünelim, çantanın kendi ağırlığı 2.5 kilo olursa, çadır da 2.5 kilo diyelim, uyku tulumu da 1.5 kilo olsun. 6.5 kilo sadece 3 ekipman oldu, 2 litre su aldığında 8.5 kilo oldu. Bu şekilde 15 km yürümek işkence haline gelecektir. Çantada ağırlık çok önemlidir Kısa süreli yürüyüşlerde veya evde denerken bunun bir farkını görmeyebilirsiniz fakat 10 km üzeri yürüdüğünüzde 500 gramın bile taşırken ne kadar çok etki ettiğini görürsünüz. (Ayrıca sırt çantasına eşyalarınızı nasıl yerleştireceğinizi de öğrenmelisiniz. Doğa sporları kurslarında bunu öğretirler. Vücudun ve çantanın ağırlık merkezine dikkat etmelisiniz. Bu konuda bir yazı hazırlayacağım.)
Ek bilgi olarak belirteyim, Genel olarak doğa sporcuların ortak buluştuğu diğer nokta: "olabildiğince hafifliktir". Bu işe başlayanlar başta bilmeden ekipman alırlar, 2.5 kiloluk çanta, 2.5 kiloluk çadır. 2 kiloluk uyku tulumu vs. (Toplamda kişisel eşyalarınız hariç 7 kilo) Daha sonra bu ağırlıkların ne kadar çekilmez olduğunu anladıklarında. "Maksimum hafiflik" ilkesini benimserler ve tüm ekipmanı en hafiflerinden alırlar. 600 gram uyku tulumu, 600 gram çanta, 1.5 kilo çadır gibi. (Kişisel eşyalarınız hariç 2.7 kilo). O yüzden yeni başlayan ve uzun vadeli bu sporu yapacak biriyseniz baştan olabildiğince hafif almanızda fayda vardır. Boşuna paranız gitmemiş olur.

Sırt Çantası Nereden Alınır?

Tek Kelime ile: Decathlon (Bulunduğunuz ilde yoksa: Decathlon.com.tr) Neden? Fiyat/Performans oranının iyi olması, ve ekonomik olması. 60TL ye arpenaz 30 litre veya 80 TL ye arpenaz 40 litre başlangıç olarak işinizi görecektir. Gidip 500 tl vererek deuter 30 litre almaktan iyidir. Çantanın küçüklüğüne, büyüklüğüne vs. göre dilerseniz daha sonra daha başka yerden markadan alabilirsiniz.
Kişisel olarak da quechua (keşua) 'nın arpenaz 30 ve 40 ını kullanıyorum duruma göre. Hafif/sağlam olması avantaj. Diger deuter vs. fiyatlarından dolayı tavsiye etmem. Aralarında kalite olarak fazla fark olmamasına rağmen quechua arpenaz 40 litre 80 tl, deuter 40 litre 580 tl.
Herhangi bir konuyu atlamamaya çalıştım sevgili dostlar, atladığım bir konu var ise aşağıya yorum olarak belirtirseniz, yazının içinde değinirim.

2021.01.26 | 22:24

iki deniz arası doğa yürüyüş rotası - (Between Two Seas İstanbul Culturel Route for Hiking, Trekking)

iki Deniz Arası Rotası Kaç Km? ve Neresi? Kim Başlattı?

iki deniz Arası, fotoğrafçı Serkan Taycan'ın başlattığı Karadeniz ve Marmara Denizini birbirine bağlayan 60 km lik bir rotadır. Rota genelde 15km lik 4 parça olarak yürünür, Karaburun'dan başlayıp Bakırköy sahile kadar ilerler. Rota doğa ortamından başlayarak şehrin içine kadar ilerler. Rotayı yürüyen kişi için amaçlanan İstanbul'ın nasıl betonlaştığını ve doğa ortamının yok olduğunu göstermektir. Bu yüzden rotayı yürüdüğünüzde linyit ocakları, hafriyat atık alanları, sanayi ve toplu konut alanlarının yanında İstanbul'un en eski yerleşimi Yarımburgaz Mağarası, Kent içi bostanları gibi kültürel ve tarihi yerleri de göreceksiniz. Serkan Taycan şu şekilde rotayı özetlemiş;
“İki deniz arası” bir önerme ve bir davettir. Yürümenin dünyayı duyumsamaya yol açan ritmini kutsayan bir eylemdir. Ve bu eylem Karadeniz ile Marmara arasında bir ‘yol’ açacak belki de en hayırlı ‘proje’dir.
Rota şu şekilde 4 parçaya bölünebilir;

1. GÜN: Yeniköy-Baklalı

Başlangıç: Yeniköy (Karadeniz sahili) Bitiş: Baklalı Köyü Mesafe: 14,7 km Ortalama süre: 6 saat Mola: Durusu Köyü Toplu taşıma: Gidiş: Edirnekapı’dan kalkan 336d Yeniköy-Edirnekapı otobüsleri. Sabah ilk otobüs: 06.45 Dönüş: Aynı otobüs Baklalı Köyü’nden kalkıyor. Akşam son otobüs: 18.30 Yolculuk bir yönde ortalama 1 saat 45 dakika Karadeniz sahilindeki Yeniköy’den başlayan bu rota, artık faal olmayan linyit ocaklarının delik deşik olmuş, kurak ve engebeli arazilerinden geçerek gölleşmiş eski maden çukurlarına ve sazlıklara varır. Oradan orman içi araziye girerek tarlaların arasından kolay yürünen patikalarla Terkos Gölü kıyısındaki Durusu Köyü’ne ulaşır. Rota köyden itibaren iki yanı ayçiçeği tarlaları ve böğürtlen çalılarıyla kaplı stabilize yolu takip ederek Sazlıdere’nin başlangıç noktası olan Baklalı Köyü’nde son bulur.

2. GÜN: Baklalı-Sazlıbosna

Başlangıç: Baklalı Köyü Bitiş: Sazlıbosna Mesafe: 15,1 km Ortalama süre: 6 saat Mola: Dursunköy Toplu taşıma: Gidiş: Edirnekapı’dan 336d Yeniköy-Edirnekapı otobüsleri. Sabah ilk sefer: 06.45 Dönüş: Sazlıbosna’dan 336h Hadımköy Toki-Bayrampaşa Metro. Akşam son sefer: 20.00. Yolculuk ortalama 1 saat 30 dakika Yolculuğun en pastoral kısmı olan bu rota Baklalı Köyü’nden başlar, hemen ardından Sazlıdere’nin kenarındaki meralardan ve ayçiçeği tarlalarından geçerek dere kenarındaki çınar ağaçlarını takip eder. Güzergâhta dereyi takip ederek yön bulmak çok kolaydır. Rota ardından Dursunköy üzerinden Sazlıdere Baraj Gölü’ne ulaşır. Göl kenarından ferah ve rahat bir yürüyüşle Sazlıbosna Köyü’nde son bulur.

3. GÜN: Sazlıbosna-Yarımburgaz Mağarası

Başlangıç: Sazlıbosna Bitiş: Yarımburgaz Mağarası Mesafe: 17,2 km Ortalama süre: 7 saat Mola: Şamlar Köyü Toplu taşıma: Gidiş: Bayrampaşa’dan 336h Hadımköy Toki-Bayrampaşa Metro. Sabah ilk sefer: 06.30 Dönüş: Güvercintepe Sapağı’ndan 36AY Arnavutköy-Yenibosna Metro. Akşam son sefer: 20.30 Sazlıbosna Köyü’nden şehrin çeperlerine kadar gelen bu rota köyün ilerisindeki etkileyici taş ocaklarına uğrayarak dere yatağına girer ve oradan tüm rotanın en yüksek noktası olan Kocabayır Tepesi’ne ulaşır. Bu tepeden tüm rotanın en başını ve en sonunu, Karadeniz’den Marmara’ya kadar görmek mümkün. Kırsal alandan sanayi bölgelerine, kentin çeperlerine ve oradan merkezine kadar 360 derecelik bir panorama görülebilir. Ardından Şamlar Köyü üzerinden Sazlıdere Barajı’nı takip ederek baraj gövdesinin üzerinden geçer, İstanbul’un en eski yerleşim yeri Yarımburgaz Mağarası’nda rota sonlanır.

4. GÜN: Yarımburgaz Mağarası-Küçükçekmece

Başlangıç: Yarımburgaz Mağarası Bitiş: Küçükçekmece-Menekşe Plajı (Marmara sahili) Mesafe: 14 km Ortalama süre: 6 saat Mola: Halkalı Gümrük/Kanarya Toplu taşıma: Gidiş: Yenibosna’dan 36AY Arnavutköy-Yenibosna Metro. Sabah ilk sefer: 06.30 Dönüş: Menekşe’den BN2 Küçükçekmece-Eminönü. Akşam son sefer: 22.50 Şehrin en eski yerleşim yeri olan Yarımburgaz Mağarası’ndan başlayan bu rota, kentin çeperlerindeki Altınşehir Mahallesi’nden geçerek TEM otobanı altından Küçükçekmece Gölü kenarlarındaki sazlıklara ulaşır. Ardından göl kenarındaki kent bostanlarını, Halkalı Çöplüğü arazisinde inşa edilen güvenlikli siteleri, Halkalı Tren İstasyonu ve gümrüğünü geçer. Akşam yolculuğu olarak tasarlanan rotanın bundan sonraki kısmı, Küçükçekmece Gölü’nün sahilindeki parkın içinden güzel bir yürüyüş parkuruyla Marmara Denizi kıyısındaki Menekşe Plajı’nda son bulur.

2021.01.26 | 22:23

Türkiye Kültür Rotaları - Culture Routes in Turkey

Kültür rotaları toplumumuzun bihaber olduğu konulardan birisi. Doğa yürüyüşleri ile uğraşan arkadaşlar bile çoğu rotanın varlığından habersiz. Türkiye'deki Kültür rotaları şeklinde bir araştırma yapsanız bile maalesef aşağıdaki listeye ulaşamıyorsunuz. Aşağıdaki listeyi pek çok yazıdan toplayıp derledim,  fırsat buldukça rotaları inceleyen yazılar ekleyeceğim. Kültür rotalarımıza (kültür yollarımıza) bakalım;

Türkiye'de 21 adet kültürel rota mevcuttur: (En Popüler)

 1. Sultanlar Yolu (Marmara)
 2. İki Deniz Arası (Marmara)
 3. Egnatia Yolu - Via Egnatia Yolu ( Marmara)
 4. Evliya Çelebi Yolu ( Marmara - İç Anadolu)
 5. Sufi Yolu (Marmara - İç Anadolu)
 6. Frig Yolu ( İç Anadolu)
 7. Karia Yolu (Ege)
 8. İdyma Yolu (Ege)
 9. Fethiye Alternatif Yolu (Ege-Akdeniz)
 10. Likya Yolu (Akdeniz)
 11. Aziz Paul Yolu (Akdeniz)
 12. Yenice Ormanları Yolları (Karadeniz)
 13. Anabasis Yolu (Karadeniz)
 14. Küre Dağları (Karadeniz)
 15. İstiklal Yolu (Karadeniz)
 16. Gastronomi Yolu (Karadeniz)
 17. Hitit Yolu ( İç Anadolu)
 18. Kaçkarlar (Doğu Karadeniz)
 19. Sarıkamış (Doğu Anadolu)
 20. Ağrı Dağı (Doğu Anadolu)
 21. Hz. İbrahim Yolu (Güney Doğu Anadolu)
Güncelleme (04.12.2017): Sufi Yolu Marmara - İç Anadolu Bölgesine 21. Rota olarak eklenmiştir.

2021.01.26 | 22:22

Sultanlar Yolu Yürüyüş Rotası, Nerede? Haritası? Kaç Km?

Sultanlar yolu; Türkiye'nin popüler Kültür Rotalarından biri. Toplam uzunluğu 2100 km. Uluslararası camiada da bilinen bir kültür yolu. Yol ile ilgili Sedat Çakır tarafından hazırlanmış sultanlar yolu günlüğünü şu adresten okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca yazdığım kültür rotaları listesine  bakabilirsiniz. Diğer kültür yolları ile ilgili ayrıntılı yazıları bulabilirsiniz. Yolun Özelliklerine gelecek olursak;

Sultanlar yolu / rotası kaç km? Uzunluğu ne kadar?

Yolun Türkiye etabı yaklaşık (az-çok) 270 - 300 km kadar. Toplamda İstanbul'dan Viyana'ya kadar ise 2100 km kadar. Yolun tamamı şu şekilde;

Sultanlar Yolu (Sultanlar Yürüyüş Yolu)  ismi nereden geliyor?

Bu güzergah 1529 1. Viyana Kuşatması ve 1683 2. Viyana seferlerinde Osmanlı Sultanları tarafından kullanıldığı için bu ismi almıştır.

Sultanlar Yolunun Özellikleri;

 • Trekking (Doğa Yürüyüşü) yolu olarak 2009 yılında Sedat Çakır tarafından tasarlanmıştır.
 • 2010 Yılında yolun Türkiye ayağı uluslararası standartlara bağlı olarak tescillenmiştir.
 • Uluslararası platformlarda "Sultan's Trail" olarak geçmektedir. Sırbistan'da Carski Drum ve Carigradski Put olarak tanımlanan yol Bulgaristan'da Tsarigradski Put olarak bilinmektedir.
 • İlk tasarımda Sultanlar yolu Avusturla, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye'yi kapsamaktadır. İlerde yolun genişletilmesi düşünülmektedir.

Sultanlar Yolu Türkiye Güzergahı

Av Yolu Güzergahı: Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, Avarız, Edirne, Hıdırağa, Karayusuf, Ortakça, Kavaklı, Yağcılı, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçükyoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Fatih Camii, Süleymaniye Camii, Ortakça, Kavaklı, Yağcılı, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçükyoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Fatih ve Süleymaniye camii,

Sultanlar Yolu Seferyolu Güzergahı:

Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, (Sırpsındığı), Avarız, Edirne, Hasköy, Hamzabey, Uluçınar, Ahmetbey, Karlı, Hallaçlı, İnceğiz, Çatalca, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Sultan, Fatih Camii ve Süleymaniye Camii.

Sultanlar Yolu Avrupa Güzergahı

AVUSTURYA

Viyana, Simmering, Schwechat, Rauchenwarth, Trautmannsdorf an der Leitha, Bruck an der Leitha, Sommerein, Breitenbrunn, Purbach am Neusiedler See, Donnerskirchen, Hornstein, Eisenstadt, Oggau am Neusiedler See, Rust, Mörbisch am See, Pamhagen, Neu-siedl am See, Petronell – Carnuntum, Hainburg an der Donau, Wolfsthal. Sopron, St. Martin.

SLOVAKYA

Devin, Bratislava, Marianka, Modra, Harmónia, Častá, Dobrá Voda, Prašník, Vrbové, Čachtice, Nové Mesto Váhom, Beckov, Trenčín, Topoľčany, Nitra, Nové Zámky, Kolárovo, Kameničná, Komárno, Iža, Radvaň Dunajom – Žitava, Radvaň Dunajom, Moča, Kravany nad Dunajom, Obid, Štúrovo.

MACARİSTAN

Sefer Yolu: Halászi, Györ, Tata, Tatabánya, Annavölgy, Esztergom, Szentendre, Budakalász, Budapeşte, Százhalombatta, Székesfehérvár, Dunaföldvár, Szekszárd, Bátaszék, Mohaç, Sátorhely, Udvar Balaton Yolu: Sopron, Köszeg, Sárvár, Sümeg, Keszthely, Szuliman, Csertő, Szigetvár, Pécs, Mohaç.

HIRVATİSTAN

Topolje, Draz, Podolje, Popovac, Beli Manastir, Karanac, Kneževi Vinogradi, Grabovac, Darda, Osijek, Đakovo, Vinkovci, Vukovar, Šarengrad, Opatovac, Ilok.

SIRBİSTAN

Fruşka Doğa Parkı, Novi Sad, Petrovaradin, Sremski Karlovci, Zemun, Belgrad, Smederevo, Jagodina, Niş, Nişka Banja, Pirot ve Dimitrovgrad. Carski Drum Güzergahı: Backi Breg, Bezdan, Backi Monostor, Som-bor, Kupusina, Apatin, Svilojevo, Sonta, Bogojevo, Karavukovo, Deronje, Bač, Serbia, Mladenovo, Karađorđevo, Backa Palanka, Neštin, Susek, Banoštor, Novi Sad, Petrovaradin, Sremski Karlovci, Krušedol Selo, Šatrinci, Dobrodol, Ljukovo, Golubinci, Vojka, Novi Banovci.

BULGARİSTAN

Sefer Yolu Güzergahı: Kalotina, Dragoman, Sofya, Novi Han, Ihtiman, Pazarcık, Stamboliyski, Filibe, Sadovo, Parvomay, Mineralni Bani, Haskovo, Harmanli, Lyubimets, Mustafapaşa. Dağ Yolu Güzergahı: Kalotina, Dragoman, Sofya, Vitosha, Samokov, Rila, Rila Manastır, Velingrad, Borino, Smoljan, Ardino, Kardzjali, Svilengrad.

YUNANİSTAN

Sefer Yolu Güzergahı: Ormenio, Diakia, Marasia, Kastanies Mübadele Yolu Güzergahı: Kyprinos, Komara, Fylakio,Elea, Keramos, Plati, Arzos, Kanadas, Kastanies.

2021.01.26 | 22:15

Via Egnatia Yolu (Sol Kol) Yürüyüş Parkuru Nerede? Kaç Km?

Egnatia yolu yada namı diğer Via Egnatia yolu (Sol kol yolu - Osmanlıların verdiği isim), milattan önce 2. yüzyılda Roma Cumhuriyeti tarafından inşa edilen yoldur. Roma Cumhuriyetinin İlirya, Makedonya, Trakya bölgelerinden geçer, günümüz coğrafyasında Arnavutluk, Makedonya Cumhuriyeti, Yunanistan ve Türkiye topraklarına tekabül etmektedir. Bu yazımızda Egnatia kültür yolunu tüm yönleriyle inceleyeceğiz, bu arada dilerseniz bunun gibi diğer kültür yollarını görmek isterseniz eğer Türkiye'deki kültür rotaları listesi yazımıza bakabilirsiniz.

Egnatia Yolu / Rotası kaç km? Uzunluğu ne kadar?

Tüm rota 1120km uzunluğundadır. Türkiye ayağı ise 260km kadardır. (İstanbul Küçük çekmece - İpsala arası). 6 metre genişliğindedir.

Egnatia ismi ne demek? Nereden Geliyor?

Yolun ismi Gnaeus Egnatius isimli Roman senatörden geliyor. Kendisi yolu yaptıran kişi mö 146 yalında başlanan yol, 26 yıl sonra yani mö 120 yılında bitmiştir.

Egnatia Yolu Özellikleri Nelerdir?

 • Yolun en iyi durumda olan ve hala kullanılan kısmı Arnavutluktur.
 • Via Egnatia Vakfı (VEF) yolu "iletişim için bir yol" olarak yeniden canlandırmayı amaçlıyor. Daha fazla bilgi : https://www.viaegnatiafoundation.eu/
 • Yol batıda Appia yolu (Via Appia) ile doğuda ise ipek yolu ile birleşir.
 • Egnatia yolu, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılardan çağımıza kadar tüm zamanların yoludur.
 • Egnatia yolunu zamanında Romalılar Adriyatik'i İstanbul ve Çanakkale boğazlarına bağlamak amacıyla inşa etmiştir.
 • 1. Murad zamanında "Sol Kol Yolu", Egnatia Yolu ile örtüşmektedir. Egnatia Yolunu tamamen ele geçirince ise Egnatia yolu artık "Sol Kol Yolu" olarak anılmaya başlamıştır.

Egnatia Yolunun Güzergahı

Güncelleme : "Bir Zamanlar Çatalca" Kitabının yazarı Oktay Güldüren Bey güzel bir tespit yaptı, köprüler sonradan yapıldığı için bu yolun Çatalca'dan geçtiğini belirtti ve kaynak gönderdi onları da buraya ekliyorum;
 1. Kaynak
1182 Senesinde Rusya üzerine açılan seferde ordunun takib edeceği yol üzerindeki Çatalca, Bergos, Kırkkilise, Kanara, Aydos, Hacıoğlupazarı, Kurnalı Deresi, Uzun Ali Çayırı, Baba dağı, Tolcı, İsmail Geçidi, Bender, Hotin gibi menzillerle bu menzillere yakın diğer palanga ve menzillerden mezkur senelere kadar alınan bargir, bargiran ücreti, hane-i avarız ve nüzul bedelleri inamat ücretleri ve bazı maktuaların miktarlarını ve yekunlarını gösterir hesabatı, Kırım Hanı Kırım Giray ile Hotin Muhafızı Halil Paşa'nın geçecekleri yollar üzerindeki kazıntılara ve Arslan Giray'ın Kırım hanı olarak tayini hakkındaki hüküm suretleri ve bazı malumat ile kuyudatı havi menzil defteri. (a.g.tt.)
2. Kaynak;
Çatalca, önemli yollar üzerinde bulunması sebebiyle de stratejik açıdan önem taşımaktadır. M.Ö. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen, Arnavutluk’tan başlayıp Selanik’e kadar devam eden Via Egnetia yolu, İstanbul’dan geçerek Rumeli’ye giden Osmanlı Devleti’nin menzil yollarının sağ kolu ve Rumeli Demiryolları, Çatalca Vilayeti içerisinden geçmektedir. (Sezgi Giray Küçük)
Via Egnatia Yolu Haritası (Map of Via Egnatia Trail Route Way for Hiking and Trekking ) Via Egnatia Yolu Haritası (Map of Via Egnatia Trail Route Way for Hiking and Trekking )

Arnavutluk Etabı (Antik İsim/Günümüzdeki ismi/ Ülke)

Dyrrachium Dıraç Arnavutluk Claudiana Peqin (Peklin) Arnavutluk Apollonia Pojani köyü yakınları (Fier'in 7 km kuzeyi) Arnavutluk Masio Scampa Elbasan Arnavutluk

Makedonya Etabı (Antik İsim/Günümüzdeki ismi/ Ülke)

Lychnidos Ohri Makedonya Heraclea Lyncestis Manastır Makedonya

Yunanistan Etabı (Antik İsim/Günümüzdeki ismi/ Ülke)

Florina Florina Yunanistan Edessa Vodina Yunanistan Pella Alakilise Yunanistan Thessalonica Selanik Yunanistan Amphipolis Amfipolis Yunanistan Neapolis Kavala Yunanistan

Türkiye Etabı (Antik ismi/Günümüzdeki ismi/ Ülke)

Kypsela İpsala Türkiye Aenus Enez Türkiye Adrianople Edirne Türkiye Aproi Kermeyan Türkiye Caenophrurium Çorlu Türkiye Perinthus Marmara Ereğlisi Türkiye Melantias Silivri Türkiye Rhegion Küçükçekmece Türkiye Hebdomon Bakırköy Türkiye Çatalca - İstanbul Türkiye Byzantion İstanbul Türkiye Güncelleme; 28.10.2018: Oktay Güldüren Bey'in tespitiyle "Çatalca" güzergahı eklendi.

2021.01.26 | 22:13

Olimpik Bar Nedir? Çapı, Uzunluğu, Ölçüleri, Kaç kg?

Olimpik bar konusunda bilgi kirliliği azami derecede. Çünkü merdiven altı üretilen ağırlık barları veya ağırlık diskleri olimpik olmamasına rağmen olimpik-miş gibi satılıyor. Buna inanıp alan arkadaşlar da daha sonra başka yerden olimpik bar için ağırlık aldıklarında kullanamıyorlar.  Çünkü ilk aldıkları veya ikinci aldıkları ağırlıklar birbirleri ile uyumsuz oluyor.  "Bunlar olimpik uyumlu olması gerekmiyor mu?" şeklinde aldıkları yere bir soru yönelttiklerinde ise daha farklı yalanlar ile karşılaşabiliyorlar. O yüzden olimpik barın özellikleri nelerdir bakalım;

Olimpik Bar Ölçüleri (Erkekler için)

Olimpik Bar Ağırlık: 20 Kilogram

Olimpik Bar Toplam Uzunluk: 2.2 metre (220 cm)

Olimpik Bar İç Bölge Uzunluk: 131 cm

Olimpik Bar Kollarının Uzunluğu (Ağırlık Takma Yerleri Uzunluğu): 41.5 cm

Olimpik Bar İç Bölge ve Kollar arası sınır: 3 cm

Olimpik Bar İç Bölge Çap: 28 mm yani 2.8 cm

Olimpik Bar Kol Çap: 5 cm ( Yani Olimpik Barda 5 cm çaplı ağırlık plakaları kullanılır. )

Yani bu özellikler var ise bir ağırlık barı olimpik ağırlık barıdır. Bu özellikler yok ise olimpik bar etiketlerine inanmayınız sevgili dostlar. Olimpik barın 50 mm, yani 5 cm çapında ağırlık plakaları kullandığını belirttik. Piyasadaki diğer ağırlık plakaları ise şu şekilde; Standart olan 5 tip plaka ve bar sistemi var. Küçükten büyüğe sıralarsak..
1. 24mm voit plaka (siyah plastik kaplı demir eski plakar) 2. 25mm en çok bulunan ve en ucuz plaka (delta,avessa,povit,taj mahal, altis vs. markalarda plakalar) 3. 27mm Amerikan menşei gym çıkması çok eski plakalar (çoğunlukla üstü yazısız olur) 4. 28mm domyos (decathlon) plakalar 5. 30mm energetics (interspor) plakalar
Esenlikle, Benan Çetin

2021.01.26 | 21:47

Kampta Ne Yenir? Ne İçilir? Kamp Yemek Yiyecek İçecekleri

Kampta ne yenir?

Kamp yemek leri kampa gitmeden önce araştırdığımız konulardan olmuştur.  Çantayı hazırlarken düşünürüz; acaba ne götürsem, yiyecek sıkıntı olur mu, orada bulabilir miyim? Ne yesem gibi sorulara cevap ararız. Benim de bu konuda bir listem vardı arkadaşların da tavsiyesi ile aşağıdaki şekli aldı. Kampa gitmeden önce unuttuğunuz bir şey olmaması açısından aşağıdaki listeyi kontrol etmenizde fayda var. Sizden gelen yorumlar ile de listeyi daha da iyileştirebiliriz.

Atıştırmalık (Yoldayız)

 • Çerez (Fındık, Fıstık vs)
 • Çikolata bar
 • Kuru Üzüm, Kayısı, İncir vs.
 • Meyve

Ara Yemek ( Dinleniyoruz, Ateş Yakmadan, Yoldayız )

 • Tost
 • Meyve
 • Konserve Yemekler
 • Ton Balığı

Ana Yemek ( Yerleştik, Ateş Yaktık )

 • Sucuk Ekmek
 • Ekmek Arası Her Şey
 • Lavaş arası sosis - peynir
 • Közde Patates
 • Yumurtalı Soğan
 • Menemen
 • Yumurta
 • Konserve
 • Bardak Çorba
 • Pirinç
 • Makarna
 • Noodle (5 dk lık Makarna / Erişte)
 • Mangal

Kesin Alınması Gerekenler

 • Sıvı yağ (Zeytinyağı / Ayçiçek yağı)
 • Tuz
 • Karabiber vs. Baharatlar
 • Mısır Unu (Balık Kızartma)

İçecekler

 • Su (Unutmayın diye yazıyorum)
 • Çay
 • Kahve
 • Sıcak Çikolata
 • Salep
 • Ortamdan toplanan bitkilerle yapılan çaylar.

Örnek Kamp Öğünü;

Kamp Kahvaltı Öğünü

 • Kaşar Peyniri
 • Çikolata
 • Zeytin
 • Reçel

Kamp Akşam Yemeği

 • Makarna
 • Ton Balığı
 • Mısır
 • Pirinç

Aperatif

 • Bardak Çorbalar
 • Noodle (5dk da hazırlanan makarnalar)
Gideceğiniz yerde neleri bulacağınızı da hesaba katmanızı da tavsiye ederim. Mesela gideceğiniz yerde içecek satılıyorsa çantanızda taşımanıza gerek yoktur belkide. (Bazen de gittiğiniz yerdeki market kapanmış oluyor veya stoğu olmuyor veya normalden pahalı oluyor bunları da hesaba katmak lazım tabi)

2021.01.25 | 00:52

Kamp İçin Malzemeler

Yazıyı bir yerde buldum, bir kenarda dursun;

Kamp İçin Temel Malzemeler

Eğer kendi başınıza kamp yapmaya karar verdiyseniz, yolculuğunuzu planlarken bir malzeme listesi hazırlayın ve o listede şunları mutlaka bulundurun:
- Sırt çantası
- Günlük çanta veya bel çantası
- Çadır
- Kazıklar
- Uyku tulumu
- Uyku tulumu iç astarı
- Şişme veya kapalı hücreli köpük mat (uyku tulumunun altına serilir ve yerden soğuk hava gelmesini engeller)
- Fener
- Yedek pil
- Yedek ampul
- Mumluk ve mumlar
- Temizlik malzemeleri (sabun tuvalet kağıdı diş macunu ve fırçası vb.)
- Balta, testere, kürek
- İlk yardım çantası
- İp / Halat
- Bir acil durum kiti
- Pusula
- Pratik mutfak malzemeleri (plastik tabak kaşık çatal termos kibrit/çakmak çaydanlık tencere tava vb.) Ayrıca matara çakı yürüyüş ayakkabısı yedek ayakkabı yağmurluk yedek giysi ve kişisel malzemelerinizi unutmayın. Yaz aylarında yanınıza mutlaka güneş kremi havlu mayo şapka güneş gözlüğü alın. Kış aylarında ise yanınıza aldığınız giysilerin kış şartlarına uygun sizi ısıtacak giyisiler olmasına özen gösterin.

Kamp Çantasının Hazırlanması;
Kamp çantası hazırlanırken önemli olan çantanın ağırlık merkezini mümkün olduğunca vücudumuzun ağırlık merkezine yakın tutmaktır. Bunun için ağırlığı fazla olan malzemeler mümkün olduğunca omurgaya yakın yerleştirilmelidir. Kamp çantasının hazırlanması özetle şu şekildedir;
Günümüzde birçok kamp çantasında uyku tulumu bölümü vardır eğer sizin çantanızda böyle bir bölüm yoksa uyku tulumunu çantanın en alt kısmına yerleştirin. Bu işlem sırasında uyku tulumunu bir sıkıştırma torbasına koyarsanız daha az yer kaplayacaktır. Kıyafetlerinizi koymak için en ideal yer uyku tulumunun etrafıdır. Kıyafetleriniz ne kadar uğraşırsanız uğraşın mutlaka buruşacaktır bu nedenle boş yere zaman kaybetmeyin. Ağır malzemeleri (örn; kamp ocağı, besin maddeleri, çadır) çantanızın ortalarına ve sırtınıza yakın olan bölümüne yerleştirin.(Malzemelerin sırtınıza batmaması için mutlaka çantanın sırtınıza gelen bölümüne havlu gibi yumuşak bir malzeme koyun). Bu malzemelerin etrafına kalan giysilerinizi yerleştirin. Çantanın en üstüne acil durumlarda size yardımcı olacak malzemeleri yerleştirin (örn; ilk yardım çantası, yağmurluk gibi). Tuvalet kağıdını kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Suyunuz içiz için en ideal yer çantanın yan bölümleridir. Çantanızı bu şekilde hazırlarsanız özellikle uzun yürüyüşlerde ızdırap dolu ağrılardan kurtulursunuz.

İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı?
- Yapışkan rulo bant
- Rulo sargı bezi
- Kendinden ilaçlı küçük yara bandı
- Yaraları örtmek ya da temizlemek için steril kare gaz bezi (10 cmx10 cm)
- Burkulma ve incinmelerde kullanılmak üzere 5, 7 ve 10 cm elastik bandaj
- Üçgen bandaj; havlu, örtü ya da turnike olarak kullanılmak üzere.
- Kasıntı ve böcek sokmalarında kullanılmak üzere, sprey ya da losyon anestetikler
- Alerjik reaksiyonlar için tablet ya da şurup antialerjik ilaçlar
- İnce lastik eldivenler
- Yaraları temizlemek için antiseptik solüsyonlar
- Yaralara sürülmek üzere antibiyotikli kremler
- Yanık ve yaralarda yapışmayan, yağlı tül bandaj
- Mikroplu atıkları koymak için torba.
- Çengelli iğne; bandajları tutturmak için
- Makas
- Kıymıkları çıkarmak için cımbız.

Acil Durum Kiti Nedir?
Acil durum kiti acil durumlarda (örn; kaybolma, aracınızın bozulması gibi ) sizin hayatta kalmanızı sağlayacak ufak bir çantadır. Genel olarak içinde; küçük bir bıçak, ateş başlatmaya yarayan aparatlar, balık tutmak için gerekli malzemeler (iğne, kurşun, misina), ufak bir dikiş seti, küçük bir fener, küçük bir pusula, çengel iğne ve yara bantları vardır. Bu kiti mutlaka yanınızda bulundurmalı ve cebinizde veya kemerinizde taşımalısınız. Çantanın içindeki malzemeleri su geçirmez bir poşet içine koymalısınız.

Çadır kurarken izlemesi gereken işlemler;
1 - Çadırı kuracağın yerin düzgün, hafif eğimli olmasına dikkat et. Tabanda yatarken sırtına batacak herhangi bir şeyin olmadığından emin ol. Tabanın geleceğe yere çadır kirletmesin ve nemi alsın diye gazete kâğıdı veya branda kumaş serilmesi uygundur.
2 - İki/dört kişilik bir çadırı kurmadan önce kapı bölümünü kapat. Kapısı meydanı gösterecek şekilde ayarla. Dört ucunu doğru açıdan çakacağın kazıklarla tuttur.
3 - Çadır tipine göre direkleri yerleştir veya yuvalarından geçir. Direk, gergi ipleri için kazıkları çak. Çadırın direklerini dik, ipleri kazıklara geçir. Gergi bağını kullanarak bağla. Güneşlik (yağmurluk) varsa tak.
4 - Kenar gergileri için kazıkları çak, gergi iplerini kazıklara geçir. Bütün iplerin gergin olup olmadığını, çadır kenarlarının düz olmadığını kontrol et.
5 - Çadırın etrafına yağmur olukları açarak yağabilecek yağmurun çadırın tabanına gelmesini engelle.
6 - Çadır torbasını ve diğer malzemeleri çadırın içine koy, çadırı toplama sırasında arama.

Uyku Tulumun Veya Kamp Yatağı
Uyku tulumları kampçılığı daha rahat hale getiren kamp gereçleridir. Uyku tulumları değişik hava koşullarında kullanılmak üzere çeşitli kalınlıklarda imal edilirler. Genelde +3 derecelik uyku tulumları mevsimlik kamplar için yeterlidir. Ancak daha soğuk hava koşullarında kamp yapılacaksa eksi soğukluk derecelerinde kullanılabilecek uyku tulumları alınmalıdır. Kış kampları ve dağ tırmanışları için -40 dereceye kadar kullanılabilen uyku tulumları vardır. Uyku tulumlarının ıslanmaması, ıslak paketlenmemesi, havalandırılması ömrünü uzatacaktır.
Uyku tulumu olmaması durumunda basit bir kamp yatağı yapabilmek için plastik ya da naylon örtünü yere yay. Eğer köpük ya da süngerden bir yatağın varsa örtünün üzerine koy, böyle bir yatağın yoksa minder olarak kullanabileceğin giysileri katla, bunları yattığın zaman başının, belinin ve bacaklarının üst kısımlarının geleceği yerlere koy. Battaniyelerini ya da uyku tulumunu tak ya da minderlerin üzerine koy.
Şu kamp kuralını sakın unutma, üzerinde olduğu kadar altında da örtün olmalı. Ancak bu şekilde yerden gelebilecek soğuğu engelleyebilirsin.
Mevsim yazsa ve tek bir battaniye kullanıyorsan battaniyenin üçte birini yatağa ser, üzerine yat, battaniyeyi üzerine çek, battaniyenin açık ucunu altına doğru sıkıştır, ayaklarını kaldır, battaniyenin alt ucunu ayaklarının altına yerleştir. Böylece battaniyeye iyice sarılmış olacaksın. Eğer uyku tulumun yoksa iki battaniye kullanarak bir uyku tulumu yapabilirsin. Battaniyelerden birini alta yay, diğerini üçe katlayarak birinci battaniyenin üzerine koy, üçe katladığın battaniyenin açık kenarını büyük çengelli iğnelerle tuttur. Alt ucu yukarı doğru katla ve tuttur. Alttaki battaniyenin serbest uçlarını üstteki battaniyenin üzerine kıvır çengelli iğnelerle tuttur, alt ucu aşağıya doğru kıvır.

Kamp Yiyeceklerinin Sağlıklı Bir Şekilde Saklanması
Kamp yiyeceklerini üç gruba ayırabilirsin. Süt, et gibi soğuk yerde saklanmazsa bozulan yiyecekler.
Serin yerde tutulması gereken taze meyve-sebze, sucuk, salam, sosis, yağ gibi yiyecekler.
Konserveler ve benzerleri.
İlk iki gruptaki yiyecekleri buzdolabına koy. Kamp yerinde buzdolabı yoksa ve kamp alanına yakın bir dere varsa bu yiyecekleri kapaklı kaplara koyup akan suya yerleştir. Yerinden kıpırdamaması için kapların üzerine ağır taşlar koy. Hava sıcaksa kampa süt yerine süt tozu götürmen doğru olur.
İçme suyu: Yalnızca güvenli suları kullan, yemek pişirmek ve içmek için kullanacağın suyu bidonlarda ya da kapalı kaplarda sakla.

Yangına Karşı Önlem
Çadırının yanında devamlı olarak su bulundurman iyi olur. Bu iş için yeterli sayıda kova yoksa büyük teneke kutulardan yararlanabilirsin. Kamp ateşini her zaman kontrol altında tut.

NOT: Eğer uzun süreli bir kamp planlıyorsanız çadırın altında kalan bitki örtüsüne zarar vermemek için çadırınızın yerini 5-6 günde bir değiştirin.

NOT 2: Kampa giderken mümkün olduğunca konfordan kaçınmalı ve gerekli malzemeleri almalısınız. Sonuçta çadır ne yaparsanız yapın eviniz kadar rahat olmayacaktır ve amacınızın rahat etmek değil doğa ile bütünleşmek olduğunu unutmayın.

NOT 3: İlk yardım çantanıza zehirlenmeler için zehir çıkartıcı vakum ve sıcak, soğuk kompresler koyun.

NOT 4: Çadırınızı içme suyu kaynağına yakın kurun fakat hemen yanına kurmayın suyun yanındaki toprak çok yumuşak olduğu için kazıklarınız çadırınızı tutamayabilir ve suların çekilmesi halinde çamurun ortasında kalabilirsiniz.


Posts in English
Projects
Türkçe Yazılar
Posts auf Deutsch
Посты на Русском
Stats
1 books were read in 2022
1%
Day : 138 Remaining : 227
38%
Last update : 2022.01.04
Mine
HK : 20532L 41064P 61596T
67%

_GKK : 19218L 3782P 23000T
16%

_EKK : 8155L 1845P 10000T
18%

.EMK : 8050L 0P 8050T
0%

_HKK : 3543L 1457P 5000T
29%

.HMK : 2000L 0P 2000T
0%

.GMK : 1000L 0P 1000T
0%

_KKK : 405L 1595P 2000T
80%

TTT : 62903L 49743P 112646T
44%
Last update : 2022.02.01
Latest
Benan Cetin CatsPowered by cats & dogs :]
-
Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website

"What you look is me, what you see is you." - Anonym