Benan Cetin Website
Hakkımda
Benan Cetin Website Senior Software Developer
Sysadm | Devops
Istanbul / Turkey
becetingmail.com
TA1MBC
Hesaplar
- Github : ....com/benancetin
- Packagist : ...sers/benancetin
- Launchpad : ...net/~benancetin
- Stackoverflow : ...4709/benancetin
- Docker : ...om/u/benancetin
Sosyal Medya
- Instagram : ...com/benan.cetin
- Linkedin : ...m/in/benancetin
- Twitter : ....com/benancetin
- Facebook : ....com/benancetin
- 1000kitap : ....com/benancetin
Anasayfa | Gönderiler
2022.01.11 | 00:59

Araç ruhsat fotoğrafı atmak sakıncalı olabilir

Yeni tip bir dolandırıcılığı anlatayım size dostlar. Şimdi yeni moda oldu araç satacaksınız potansiyel müşteriniz ruhsat fotoğrafını atabilirmisiniz diyor. Yada aracınıza uygun parça alacaksınız parça satan yer ruhsat fotoğrafını atabilirmisiniz diyor.

Burada ruhsat fotoğrafı isteyen tarafın haklı nedeninin bulunduğu durumlar var. Mesela banka kredi verirken ruhsattaki bazı bilgileri isteyebiliyor, veya parçacı arkadaşlar aracınıza uygun parçayı aramak için aracınızın şase numarasını kullanabiliyorlar.

Bir de bu durumun suistimale açık tarafı var. Bu konuda yapılan üçkağıt ise; aracınızın model ve şase bilgilerini kullanarak aynı model aynı yıl olan çalıntı bir aracı müşteriye göstererek sizin aracınızın satışının yapılması durumu. Yani aracınızın ruhsatını attınız ve bir baktınız aracınızın iki ruhsatı olmuş ve birisi araç ruhsat bilgilerinden sizin kimliğinizin de sahtesini oluşturup aracınızın satışını gerçekleştirmiş. Yani aracınızı satmışsınız. Siz de davalık olmuşsunuz.

Dolandırıcılar bu yöntemi ellerindeki çalıntı aracı yasal ve meşru bir şekilde satmak için de kullanıyorlar ve ilan sitelerinden ellerindeki çalıntı araç ile aynı model, aynı renk, aynı yıl bir araç bulup, aracı alacakmış gibi sahibinden ruhsat fotoğrafı istiyorlar. Çalıntı aracın şase numarasını sizin attığınız ruhsattaki şase numarası ile değiştirip, sizin bilgilerinizle satış işlemini gerçekleştiriyorlar. Kağıt üzerinde satılan araç sizin aracınız, satan kişi de siz oluyorsunuz. Aracı alan kişi durumu anlayınca veya kontrollerde kullandığı aracın çalıntı olduğu ortaya çıktığında, çalıntı araç sahibine veriliyor ve aracı alan kişi kağıt üzerinde aracı sizden aldığı için size dava açıyor.

Bu arada tamirciniz, parçacınız vs. iyi insanlar olabilir, kendilerine güvenebilirsiniz. Fakat ruhsat fotoğraflarını sakladıkları bilgisayar o kadar güvenli olmayabilir. Yani kötü niyetli biri o dosyalara ulaştığında, geçmiş olsun.

BenanCetin kamuoyu aydınlatma platformu sunar.

-
Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website

"Baktığın benim, gördüğün sen"
- Anonim