Benan Cetin Website
About Me
Benan Cetin Website Senior Software Developer
Sysadm | Devops
Istanbul / Turkey
becetingmail.com
Accounts
- Github : ....com/benancetin
- Packagist : ...sers/benancetin
- Launchpad : ...net/~benancetin
- Stackoverflow : ...4709/benancetin
- Docker : ...om/u/benancetin
Social Media
- Instagram : ...com/benan.cetin
- Linkedin : ...m/in/benancetin
- Twitter : ....com/benancetin
- Facebook : ....com/benancetin
- 1000kitap : ....com/benancetin
Homepage | Posts
2022.01.11 | 00:59

Araç ruhsat fotoğrafı atmak sakıncalı olabilir

Yeni tip bir dolandırıcılığı anlatayım size dostlar. Şimdi yeni moda oldu araç satacaksınız potansiyel müşteriniz ruhsat fotoğrafını atabilirmisiniz diyor. Yada aracınıza uygun parça alacaksınız parça satan yer ruhsat fotoğrafını atabilirmisiniz diyor.

Burada ruhsat fotoğrafı isteyen tarafın haklı nedeninin bulunduğu durumlar var. Mesela banka kredi verirken ruhsattaki bazı bilgileri isteyebiliyor, veya parçacı arkadaşlar aracınıza uygun parçayı aramak için aracınızın şase numarasını kullanabiliyorlar.

Bir de bu durumun suistimale açık tarafı var. Bu konuda yapılan üçkağıt ise; aracınızın model ve şase bilgilerini kullanarak aynı model aynı yıl olan çalıntı bir aracı müşteriye göstererek sizin aracınızın satışının yapılması durumu. (Bu arkadaşlar bağlantılarını kullanarak, satışı gerçekleştirebilmek için araç sahibinin kimlik bilgilerine ulaşıp sahtesini yapıyorlar). Yani aracınızın ruhsatını attınız ve bir baktınız aracınızın iki ruhsatı olmuş ve satışı gerçekleşmiş. Siz de davalık olmuşsunuz.

Bu arada tamirciniz, parçacınız vs. iyi insanlar olabilir, kendilerine güvenebilirsiniz. Fakat ruhsat fotoğraflarını sakladıkları bilgisayar o kadar güvenli olmayabilir. Yani kötü niyetli biri o dosyalara ulaştığında, geçmiş olsun.

BenanCetin kamuoyu aydınlatma platformu sunar.

Posts in English
Projects
Türkçe Yazılar
Posts auf Deutsch
Посты на Русском
Latest
-
Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website

"What you look is me, what you see is you."
- Anonym