Benan Cetin Website
Hakkımda
Benan Cetin Website Senior Software Developer
Sysadm | Devops
Istanbul / Turkey
becetingmail.com
TA1MBC
Hesaplar
- Github : ....com/benancetin
- Packagist : ...sers/benancetin
- Launchpad : ...net/~benancetin
- Stackoverflow : ...4709/benancetin
- Docker : ...om/u/benancetin
Sosyal Medya
- Instagram : ...com/benan.cetin
- Linkedin : ...m/in/benancetin
- Twitter : ....com/benancetin
- Facebook : ....com/benancetin
- 1000kitap : ....com/benancetin
Anasayfa | Gönderiler
2021.01.26 | 21:48

Hayyam Pasajı Hakkındaki Her Şey! (Fotoğrafçılık)

Hayyam Pasajı hakkında her şeyi konu alan bir yazı hazırlıyordum uzun zamandır. Bugün Hayyam Pasajı'na (Hayyam Çarşısı olarak da bilinir) gitmem yazıyı bitirmeme vesile oldu, buyrunuz; Türkiye'de fotoğrafçılıkla uğraşıp adını duymayanın olmadığı pasajdır hayyam pasajı. İçerisinde ithalat, ihracat şirketlerinin, 2. el fotoğraf makinesi (nikon, canon, leica, sony, yashica, pentax vb. ) satıcıların, fotoğraf makinesi tamircilerinin bulunduğu 7 katlı bir pasajdır. NOT-1: Hayyam Pasajında fotoğraf bastırabileceğiniz bir yer bulunmaz. Fakat çevre mağazalarda bulabilirsiniz. NOT-2: "Hayyam Pasajında yoksa yoktur" sözü yanlıştır. Hayyam Pasajında bulamayıp Doğubank'ta (Hayyam Pasajına yakın) ve çevre fotoğrafçılarda bulabildiğim çok ekipman olmuştur. NOT-3: Hayyam'a alışveriş yapmak için gittiyseniz. Size en büyük 2 tavsiyem, 1. Tavsiyem iyi/kötü tüm dükkanları gezin. Hemen girer girmez ekipmanı görüp "büyük indirim" sözlerine kanıp her yeri gezmeden alışveriş yapmayın. (Çok başıma gelmiştir, uygun fiyata buldum dediğim ekipmanı çok ama çok daha uygun fiyata da buldum.) 2. Tavsiyem ise: alışveriş yapmak için gittiğiniz gün alışveriş yapmayın. Yani alışveriş yapmak için gittiniz her yeri dolaşın fiyat alın, daha sonra, internetten aldığınız fiyatları kıyaslayın (internette ve sahibinden.com da ne kadar vs) içinize sindi ise ertesi günü listenizdeki ekipmanları alın.

Hayyam Pasajı Nerede?

Hayyam Pasajı Sirkeci'de yer almaktadır. Çok merkezi bir yerde yer aldığı için ulaşım çok kolaydır. Geldiğiniz yere göre vapur, tramvay, metro, otobüs kullanabilirsiniz. Araba ile gelmenizi pek tavsiye etmem. O tarafta trafik çok kötü olduğu için ulaşım ve arabayı park edecek yer bulmanız zor olabilir.

Hayyam Pasajına Nasıl Gidilir? Yol tarifi

Metro ile Taksim - Hacıosman metrosuna binerseniz (Diğer hatlardaki metrolar ile bu metroya bağlanabilirsiniz.) Haliç durağında indiğinizde 10-15 dk yürümeniz gerekmekte. Marmaray metrosu ile geliyorsanız Sirkeci durağında inmeniz yeterli. Bunun dışında tramvay ile Sirkeci durağında indiğinizde veya vapurla Eminönü iskelesine geldiğinizde de Hayyam Pasajı'na kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hayyam Pasajı'nı en kolay bulma yöntemi tramvay rayını yukarıya doğru takip etmeniz olacaktır. Sirkeciden yukarıya doğru (çok gitmeyin) tramvay  raylarını takip ederek yürüdüğünüzde 100 metre kadar ileride hemen sağınızda "Hayyam Pasajı" şeklinde pasajın girişini göreceksiniz zaten. Altında fotoğrafçılar olduğu için yazıyı görmeseniz bile fotoğrafçılardan geldiğinizi anlarsınız.

Hayyam Pasajı Kaçta Açılıyor?

Hayyam pasajı genel olarak sabah 09:00'da açılmaktadır. Bu içerideki dükkanlara göre değişiklik gösterebilir, erkan veya geç olabilir.

Hayyam Pasajı Kaçta Kapanıyor?

Hayyam Pasajındaki dükkanlar (Pazar günü hariç) genelde 18:00'de kapatıyor. Genelde diyorum çünkü kimisi daha erken veya geç açabiliyor veya kapatabiliyor. Belirli bir dükkana gidilecekse gitmeden önce aramakta yarar var.

Hayyam Pasajı Pazar Günü Açık mı? Cumartesi günü? Çalışma Saatleri Nelerdir?

Hayyam pasajı genel olarak hafta içi ve cumartesi günleri sabah 9 akşam 18:00 arası açıktır. Pazar günü Hayyam pasajı kapalıdır.  (Pasaj içerisinde bir çok dükkan olduğu için kimisi erken kimisi geç açar o yüzden genel olarak diyorum, belirli bir yere gidilecekse öncesinde telefon etmekte yarar var.) Birde "Doğuş Fotoğrafçılık" gibi tarafımızca tercih edilmeyen bazı dükkanların bazen keyfi olarak açılmadığına rastladık.

Hayyam Pasajı Tavsiye Edilen Yerler? Ve Tavsiye Edilmeyen Yerler Nereleri? Hayyam Pasajı Güvenilir Dükkan Tavsiyesi?

Hayyam Pasajında bir çok çeşit dükkan vardır. (Sadece fotoğraf makinesi, sadece aydınlatma üniteleri, sadece baskı üniteleri satan pek çok çeşit.) O yüzden bir kaç tavsiyem olacak: Kendi deneyim ve duyumlarıma göre yorumlayacak olursam;
Her şeyden önce belirteyim; ben de sizin gibi müşteri olarak gidip deneyimliyorum. Sizden farkım daha çok alışveriş yapmış/deneyimlemiş olmam olabilir. Bana iyi yönleri denk gelmiştir bilemem, size bilerek veya bilmeyerek yanlış fiyat verebilirler. Dikkatli olmanızda, bir bilenle gitmenizde ve her yere sormanızda fayda var.
Ayrıca; İnternette "Hayyam'da güvenilir dükkan" şeklinde araştırma yaptıysanız. "Babataş Foto" veya "Bozdağ Foto" veya hiç olmayacak bir dükkanın en iyi dükkan şeklinde yansıtıldığını görebilirsiniz sevgili dostlar. İnanmayınız. Çünkü bu yazılar kendileri tarafından yazdırılmaktadır. Ayrıca; Bir arkadaştan teşekkür maili aldım. Kendisi saatlerce internette Hayyam'daki dükkanları araştırmış ve çıkardığı sonuç hemen hemen aşağıda yazdıklarım olmuş.

Hayyam Pasajı Tavsiye Edilen Yerler Nereleri?

Flaş Optik (Erdoğan Abi / Fotoğrafçı Nazif) (Analog/Filmi Makineler, Makine/Lens Bakım onarım konusunda)

Hayyam Pasajına girdikten sonra sağa dönün merdivenlerden inin solda göreceksiniz. Makine-lens alım/satım tamir ve kiralama işleriyle uğraşıyorlar. Erdoğan abi oldukça iyi biridir, alışveriş yapmasanız bile size yardımcı olur. Hatta kendisiyle iş yaptığınızda siz kendiniz bu yeterli değil daha fazla para vereyim diyebilirsiniz. Zira benim makinemi tamir edip para almamıştı. (ki kendisini o zaman hiç tanımıyordum.) Zaten konuştuğunuzda anlayacaksınız demek istediğimi. Patronu Nazif abi ile çok fazla iş yapmadığımı belirteyim.

Kolor Foto (Dijital Fotoğrafçılık ve Ekipman/Aksesuar Konusunda)

Pasajın içerisinde 3. katta bulunuyor. Kendileri bayağı eski fotoğrafçılardan. İsmi aklımda değil ama yaşlı bir abi var, alışveriş yapmasanız dahi yardımcı oluyor. Alışveriş yapıp sorun yaşamadığım yerlerden. Fiyatları genelde makul, fakat bir kaç defa Hayyam Pasajında başka bir yerden (Ör: Hobi Foto) daha makul bir fiyat aldığım için başka yerden alışveriş yapmıştım. Ayrıca o yaşlı abi de fotoğraf  çeken fotoğrafçılardan olduğundan sadece ticaretini yapmadığı için derdinizi daha kolay anlatabiliyorsunuz.

Hobi Foto (Analog ve Dijital Fotoğrafçılık ve Ekipman/Aksesuar Konusunda)

Pasajın hemen girişinde solda. Pasaja girmeden solda demem de doğru olur, çünkü bir cephesi yola bakıyor. Tayfun abi tarafından işletilmektedir. Bazı fiyatları gerçekten açık ara makuldur.

Kadraj Fotoğrafçılık (Yaşar abi) (Analog/Filmi Makineler, Makine/Lens Bakım onarım konusunda)

Analog fotoğraf makineleri konusunda yardımcı olmuştu. Eğer Erdoğan abi ile hallemediysek Yaşar Abi ile bir konuşuyoruz. Alışverişim olmadı fakat olabildiğince yardımcı olmaya çalışmıştı.

Tavsiye Edilmeyen Yerler Nereleri?

Yine kendi deneyimlerimi ve çevremin deneyimlerini göz önüne alarak cevaplayacak olursam, tavsiye edilmeyen yerler;

Babataş Fotoğrafçılık (Her Yönden)

Deneyim ve duyumlarıma göre kesinlikle tavsiye etmem. Çevrede adı kötüye çıkmış firmadır fakat kötüye çıkmış isimlerini temizlemek istediklerinden internette kendi çevrelerine yazdırmış oldukları "Hayyam'ın en kaliteli/güvenilir firması" şeklinde yazıları görebilirsiniz. Doğru değildir. Müşteri ile ilgilenmedikleri, çok pahalı bir şey almayacaksanız hiç ilgilenmedikleri, bir şeyi satmak için yanlış bilgi verebilecekleri konuşulur camiada. Size çok büyük bir indirim yaptığını düşünürsünüz fakat daha sonra araştırdığınızda gereğinden fazla ödediğinizi görürsünüz. Kendilerini hiç tanımaz iken ilk  deneyimimde bir tripod için fiyat istemiştim kendilerinden, uygun bir fiyat vermişlerdi. Pek çok dükkanı gezdikten sonra geri dönüp kredi kartımı uzatıp tripodu istemiştim. Fakat pos makinasında yazan fiyat indirimli değildi. Sorduğumda önceki gelişimde yanlış söylediklerini belirttiler fakat ikinci gelişimde yanlış söylediklerini belirtmediler direk pos makinasına yazdılar. Şifre girme ekranındaki pos makinasındaki rakamı görmesem indirimsiz olarak alıyordum. Camiada da genelde burdan alışveriş yapıp çok fazla ödediklerinden yakınırlar. Bir arkadaş hiç tamir görmedi denen makineyi almış daha sonra makinenin beyninin değiştiğini anlatmıştı. Bir de burada müşteriye ilgi eksilerdedir, önünden geçerken genelde müşteri ile kavga mı ediyorlar yoksa pazarlık mı yapıyorlar diye durup bakmışlığım çok olmuştur.

Doğuş Fotoğrafçılık (Her Yönden)

Deneyim ve duyumlarıma göre kesinlikle tavsiye etmem. Deneyimimi anlatayım; 35mm bir fotoğraf makinası (2.el filmli Nikon FM10) sordum: 200TL, ertesi hafta gittim tekrar sordum doların arttığını söyleyip 250TL olduğunu söyledi hiç sevmediğim bir şeydir dolar bir haftada 200lük makineyi 250 yapıyor(!). Başka yerlere baktım. 15 gün sonra "250TL dedi ama 200'e alırım" diye düşünerekten gittim (makine acil lazım),  makinayı almak istediğimi söyledim beni tanımadı ve makineyi baştan sonra tekrar tanıttı ve 400TL'ye bırakırım dedi. Hiç bozmadım ve almadım. Ve ben bu makineyi internetten 40TL'ye aldım. Daha sonra buraya bir daha uğramadım. Fakat duyumlarıma göre, bozuk lensi geçici tamir ettirip doğru çalışıyormuş gibi uygun fiyata sattığı durumlar olmuş sanırım. Bir de burası bazen kapalı olabilir. Yani Hayyam'a gittiğimde her yeri gezerim, burasını kapalı gördüğümde tanıdıklara sormuştum, onlar da o kafasına göre açıyor demişlerdi, gerçekten koca Hayyam'da arada kapalı gördüğüm tek dükkandır.

Ne Tavsiye Edilen, Ne Tavsiye Edilmeyen Yerler Nereleri?

Bozdağ Fotoğrafçılık - Resul Abi (Dijital ve Analog Makineler ve Ekipman Alım Satım Konusunda)

Her gittiğimde kendisine uğrarım fiyat alırım fakat daha hiç alışveriş yapamadım. Çünkü bana indirimli verdiği fiyatın hep daha uygununu buldum. Örnek olarak en son Canon AE-1P sadece makine (lenssiz) buldum kendisinde, 600TL fiyat verdi. 3 kat aşağıda Yaşar abide AE1-P 50mm lens ile birlikte 500TL. Bir diğer örnek, Nikon Battery Grip sordum 200TL fiyat verdi. 100TL'ye de buldum, 90TL'ye de buldum. Sıfır spotunu 135TL'ye aldım.

Ek Bilgiler:

Hayyam Pasajındaki Dükkanların Telefonları


Macro Fotoğrafçılık Hayyam Pasajı Kat:1 Sirkeci İSTANBUL Tel : (212) 520 2324 [email protected]
Babataş Fotoğrafçılık Hayyam Pasajı Z15 Sirkeci İSTANBUL Tel: (212) 528 4661 [email protected]
Reflex Fotoğrafçılık Hayyam Pasajı K:3 D309 Sirkeci İSTANBUL Tel : (212) 520 3040 [email protected]
Nova Fotoğraf Hayyam Pasajı K:3 D312 Sirkeci İSTANBUL Tel : (212) 527 5275 [email protected]
Hayyam Fototeknik Hayyam Çarşısı Kat:2 D:205 Sirkeci İSTANBUL Tel : (212) 526 5101
Doğa Foto Hayyam Pasajı K:2 D206 Sirkeci İSTANBUL Tel : (212) 527 8877 [email protected]
Odak Fotoğrafçılık Hayyam Çarşısı Kat:2 D:211 Sirkeci İSTANBUL Tel : )212) 519 3096 [email protected]
Klas Fotoğrafçılık Hayyam Pasajı Z 17 İSTANBUL Tel : (212) 520 2920 [email protected]
Sirkeci Foto Muradiye Cad. No:17-19 Hayyam Pasajı Alt Pasaj D:6 Sirkeci İSTANBUL Tel : (212) 514 8340 [email protected]
Ekinci Ticaret Hocapaşa Hamam Sokak Okumuş Han 6/A Sirkeci İSTANBUL Tel : (212) 526 7906 info@ekincifotoğraf.com.tr
Aras Foto Mimar Vedat Caddesi Kızılay Han 15 Sirkeci İSTANBUL Tel : (212) 520 9572 [email protected]
Yuvam Foto Ankara Caddesi 165-167 Sirkeci İSTANBUL Tel : (212) 522 1010 [email protected]
Polat Fotoğrafçılık Ltd.Şti Muradiye Caddesi Hayyam Pasajı İSTANBUL Tel : (212) 527 0197 [email protected]
Polat Fotoğrafçılık Ltd.Şti Kastel İş Merkezi No:23-31 Sirkeci İSTANBUL Tel : (212) 514 6630 [email protected]
-
Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website

"Baktığın benim, gördüğün sen"
- Anonim