Benan Cetin Website
About Me
Benan Cetin Website Senior Software Developer
Sysadm | Devops
Istanbul / Turkey
becetingmail.com
TA1MBC
Accounts
- Github : ....com/benancetin
- Packagist : ...sers/benancetin
- Launchpad : ...net/~benancetin
- Stackoverflow : ...4709/benancetin
- Docker : ...om/u/benancetin
Social Media
- Instagram : ...com/benan.cetin
- Linkedin : ...m/in/benancetin
- Twitter : ....com/benancetin
- Facebook : ....com/benancetin
- 1000kitap : ....com/benancetin
Homepage | Posts
2022.01.15 | 20:17

instagram hesabım çalındı, nasıl geri alabilirim?

Şu ara çok revaçta, milletin instagram hesapları çalınıyor. Genelde teknoloji ile arası pek iyi olmayan kimselerin başına geliyor.

Nasıl Çalınıyor?

1. Yöntem;

Kötü niyetli arkadaş hesaba ait e-postayı bir şekilde buluyor. Bazı kullanıcılar hesabına kayıtlı e-postayı kendi profil bilgileri bölümünde paylaşıyor. Fenomen kullanıcılar internet sitesi veya youtube üzerinden de e-posta adresini paylaşabiliyor. Kötü niyetli arkadaş içinde "instagram" yazısı geçen ([email protected] gibi) veya "istagram" yazısına benzeyen bir e-posta üzerinden ( "destek@imstagram" "m" ile ) kullanıcıya "instagram hesabınızı doğrulayın" yada "instagram hesabınız çalındı" tarzında bir e-posta atıyor, kullanıcı bilmediği için genelde e-postanın kimden geldiğine bakmıyor, ve e-postada yazan adrese tıklayıp şifresini girdiğinde şifre kötü niyetli kullanıcının eline geçiyor.

Araştırmak isterseniz buna "phishing" deniyor, "fishing" den geliyor,
fishing : olta (yem) ile balık (fish) alma
phishing : olta (yem) ile şifre (password) alma, yem ise size atılan sahte e-posta oluyor.

2. Yöntem;

Kullanıcının basit bir şifresi varsa (123456) şifre deneme programlarıyla bu şifre kırılabiliyor.

Araştırmak isterseniz; bunun ismi de "Brute Attack". (Şifre deneme)

Sonrasında ne olur;

Hesabınız çalındı, sonrası için 3 durum ortaya çıkabilir;
 1. Hesabınız yüksek takipçili bir hesap ise, bu hesap birilerine arkaplanda satılıyor olabilir. Kimse sizinle iletişime geçmez.
 2. Genelde yüksek takipçili bir hesap değilseniz, bir arkadaş size whatsapptan veya sosyal medya hesaplarınızdan herhangi biri üzerinden iletişime geçip, "hesabınız çalınmış sanırım, bir arkadaşa hesabı geri aldırabilirim, ama tabi paralı" tarzında konuşabilir. Sizle iletişime geçen kişi muhtemelen hesabınızı çalan kişidir. Fakat davalık olabileceğini bildiğinden "ben çaldım, para verin" demez.
 3. Bir diğer durumda hesabınıza giren arkadaş sizmişsiniz gibi arkadaşlarınızla aile üyelerinizle konuşup şu IBAN'a para gönderebilirmisin şeklinde konuşabilir. Hatta bunu o şekilde yapıyorlar ki, karşı taraf anlamasın diye konuşma geçmişine bakıp sizmişsiniz gibi konuşuyorlar "babacımmm 1000TL gönderebilirmisin şu IBANA" gibi.
  (Bunu önlemek için direk instagram ile iletişime geçip instagramı dondurabilirsiniz o süreçte de çevrenizden rica edip "@xyz hesabı çalınmıştır, para göndermeyiniz, şikayet edip bloklayınız" şekilnde hikaye/post paylaşımı yaptırabilirsiniz.)

Şunu da hatırlatayım, hesabınızı çalan kişi %99 18 yaşın altında, muhtemelen 14-15 yaşlarında bir çocuktur. (Çoğu karşılaştığım bu şekilde) Çünkü halk adında "hacker" dediğimiz bir şeylerden anlayan birisi böyle küçük şeylerle kendini riske atmaz.

Peki ne yapabilirsiniz?

 1. İnstagram ile iletişime geçip "hesabım çalındı" şeklinde durumu anlatın.(Çalındı, şifre, posta, telefon vs. değişti yazın) Yapabiliyorsanız bu e-postayı çalınan instagram hesabınıza bağlı e-posta adresinden atın.
 2. Süreçte bol bol ekran görüntüsü alın, yasal haklarınızı kullanırken bu ekran görüntüleri lazım olacak.
 3. Eğer sizinle birisi iletişime geçer ve hesabınız karşılığı para isterse, bunların da ekran görüntüsünü alın, IBAN isteyin ve bununda ekran görüntüsünü alın.
 4. Sonra yasal olarakta bunu yapan kişiyi dava edebilirsiniz. Dava edeceğiniz kişinin muhtemelen çocuk olacağını tekrar hatırlatayım.

Bu süreç en son bir arkadaşımın başına geldi, kendisi biraz da yasal sürece hakim biri olduğu için instagram hesabını çalan kişi ile whatsapp üzerinde konuşması "abi öğrenciyim dava etmeyin nolur" şeklinde ilerliyordu ve sonunda hesabı geri almışlardı.

Çalınmaması için ne yapmalı

 1. En önemlisi; her zaman çift adımlı giriş yapmayı kullanın, yani giriş yaparken telefonunuza kısa mesaj gelsin ve içindeki kodu yazarak giriş yapabilin.
 2. Kesinlikle her yerde aynı şifreyi kullanmayın, instagram hesabınızı ele geçiren kişinin ek olarak e-postanızı ve facebook hesabınızı da ele geçirmesini istemezsiniz.
 3. Ve büyük küçük harf, sayı, özel karakterli, sizinle ilgili bilgilerin geçmediği (adınız vs.) bir şifre kullanın. Örnek: DdE_vT4^Q'<9hP/$
 4. Sosyal medyanıza bağlı e-postanız ile yazışmalarda kullandığınız e-postanızın ayrı tutup sosyal medyalardaki e-postanızı hiç bir yerde paylaşmamanız da ek bir tedbir olur. (Şifresini unutmayın)

Ve sakin olun sevgili dostlar.

Türkçe Yazılar
Posts in English
Posts auf Deutsch
Посты на Русском
-
Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website

"What you look is me, what you see is you."
- Anonym