Benan Cetin Website
About Me
Benan Cetin Website Senior Software Developer
Sysadm | Devops
Istanbul / Turkey
becetingmail.com
TA1MBC
Accounts
- Github : ....com/benancetin
- Packagist : ...sers/benancetin
- Launchpad : ...net/~benancetin
- Stackoverflow : ...4709/benancetin
- Docker : ...om/u/benancetin
Social Media
- Instagram : ...com/benan.cetin
- Linkedin : ...m/in/benancetin
- Twitter : ....com/benancetin
- Facebook : ....com/benancetin
- 1000kitap : ....com/benancetin
Homepage | Posts
2021.01.24 | 20:48

LS2 FF351 Kask Aldatmacası, Sharp Testi 1 Yıldız mı 4 Yıldız mı?

Başlığı LS2′nin 3. Dünya Ülkelerindeki büyük vurgunu şeklinde mi atayım bilemedim.

Olay şu;

LS2 FF351 (Kaskın arkasında FF351-1 şeklinde de yazabilir), Türkiye’nin en çok satan kask modeli, motosiklet kuryelerinin neredeyse %99 unda olmak üzere, hemen hemen her motosiklet kullanıcısında en az bir tane vardır, ya bizzat kendisi kullanır yada artçısı için yanında taşır. Fiyatından dolayı (4 yıldızlı kask - 150TL) Genelde yeni motosiklete başlayan kimseye sevenleri tarafından hediye edilen kasktır. 

Kaskı aldığımızda üzerindeki etikete bakarsak Sharp testinden kaskın 5 (en iyi) üzerinden 4(iyi) yıldız aldığını görüyoruz. 3 yıldızın üzerinde bir kask olduğu için “tavsiye edilebilir” kasklar listesinde yer alıyor. Zaten hiç bir yer 3 yıldızın altındaki bir kaskı da satmıyor ve önermiyor. Kaskın üzerindeki 4 yıldızı teyit etmek isteyip sharp testinin sitesinden (https://sharp.direct.gov.uk/) kask bilgilerine baktığımızda ise kaskın 1 yıldız (En kötü) aldığını görüyoruz. Dahası bu kask gördüğümüz kadarı ile en çok Hindistan ve Türkiye’de satılmış, Avrupada ise satışını göremiyoruz. Olayı derinlemesine incelediğimizde ise, LS2 firmasının bu olayı bilerek yaptığı ve 1 yıldızlı bir kaskı 4 yıldız gibi 3. Dünya ülkelerine sattığını görüyoruz. 

( Sharp testi nedir derseniz, uzun uzadıya anlattığım yazımı şu adrese bulabilirsiniz : 

https://www.bncn.org/post/127751781680/sharp-nedir-sharp-ne-demek-sharp-testi-nedir-sharp-testi )

image

Kaskın “Sharp testi” ile ilgili pek çok rivayet ortaya atılmış, bu rivayetlerden birine göre kask önceden 4 yıldızmış, sonra tek yıldıza düşürülmüş, diğer rivayete göre kask 4 yıldızmış, Sharp ekibi “testin” şeklini değiştirince kask 1 yıldıza düşmüş. En çok bilinen rivayet ise “FF351 ilk çıktığında 4 yıldızdı (ilk seri), şimdiki çıkanlar 1 yıldız” şeklinde olanı, (Bu iddiayı sorduk: bizzat Sharp test ekibi - yani yıldızları veren kişi, ilk test ettiğimizde 1 yıldız verdik, hiç bir zaman 4 yıldız olmadı diyor.) 

(Ayrıca arkadaşlar; önceki seri 4 yıldız derken FF350 “seri”sini diyorsanız, o zaten 4 yıldız ve o “seri” değil, o ayrı bir model, FF351 modelinin hiç bir serisinin 4 yıldız olmadığını bizzat sharp test ekibi söylüyor.) . Kimileri Sharp’ın sitesinde önceden bu kaskın 4 yıldız olduğunu gördüğünü dahi söylüyor. 

Ve maalesef koruma testlerinden geçememiş bu kask modeli halen koruma testlerinden 4 yıldızla geçti etiketiyle ülkemizde ve Hindistan gibi diğer ülkelerde bu hali ile satışa sunuluyor. Türkiye, Hindistan gibi ülkeler diyorum çünkü bu konu hakkında araştırma yaptığımda anladığım kadarıyla kask bu haliyle Avrupa ülkelerinde satılmamış. Hatta şöyle anlatayım; bu kaskı Avrupa ülkelerinde almak isterseniz sadece e-bay, amazon.com (sahibinden.com gibi) ikinci el siteleri üzerinden alabiliyorsunuz. Onlarda 3. dünya ülkelerinden içeriye sokulan kasklar. Avrupa tabanlı motosiklet aksesuarı satan sitelerde/firmalarda hiç bir yerde bu ürünün satışı yok. 

Hindistan’da da bu kask olay olmuş ve Hint motosiklet kullanıcıları da bizim kullanıcılar gibi bu kaskın testlerden geçip geçmediği ile ilgili pek çok foruma başlık açmışlar. Onlarda da aynı rivayetler dönüyor. Aşağıda özetle bu kaskın 4 yıldız olmadığı, 1 yıldız olduğu ve LS2 nin insanları kandırdığı yazıyor. Ve ayrıca kaskın arkasında yazdığı gibi 1300 gram değil, 1486 gram geldiğini ispatlıyor ve LS2 nin bu konuda da insanları kandırdığını belirtiyor.

The first scam: When you purchase the helmet, you see a sticker on the visor which mentions the model number as FF351, with 4-star SHARP rating. Now if you start looking around inside the helmet, you will notice the model number to be shown as FF350 on the strap, which leads to the fact that we are unsure which model this actually is. This is extremely misleading to the customer and a total lie on LS2’s part, they should be taken to task for this scam.
Now, if you take a look on the SHARP website, the FF350 model has a 4-star SHARP rating, but the FF351 model has a 1-star SHARP rating.

Second scam: The helmet mentions the weight to be 1300 + or – 50gms. On actual weighing, it turned out to be around 1486gms.

https://www.motogearadvisor.com/ls2-ff351-phobia-helmet-review/

image

Bende tüm bu rivayetler arasında, tüm bilgi kirliliğini gidermek için bizzat SHARP Test ekibine durumla ilgili bir mail attım ve durumu açıklayan bir cevap geldi. 

Benim attığım mailin Türkçesi şu şekilde;
(Gönderdiğim ve gelen mailin orjinalini yazının altında paylaşıyorum)

Merhaba,

LS2 - FF351 modelinde kask aldım, kaskın üzerinde sharp testlerinden 4 yıldızla geçtiğine dair bir etiket var, fakat sitenizden bunu teyit etmek istediğimde sizin testlerinizden bu kaskın 4 yıldız değil, tek yıldız aldığını görüyorum. Bu nasıl olabilir? Kask önceden mi 4 yıldızdı? Hiç mi 4 yıldız olamadı? Bir yanlışlık mı var?

Bir de ekte, fotoğrafları gönderiyorum bir yanlış anlaşılma olmaması adına.

Şimdiden teşekkürler,
Benan Cetin

Sonra Sharp Test ekibinden gelen cevap şu şekilde:

Sayın Benan Cetin,

Aşağıdaki durumu bize belirttiğiniz için ve sharp testlerine olan ilginiz için teşekkürler.

2009 yılında Sharp LS2 FF350 kaskını test etti ve bu model kask 4 yıldız almaya hak kazandı. 2014 yılında SHARP LS2 FF351 model kaskı test etti ve bu model 1 yıldız kazandı.

Yapılarındaki farkı görmek için testlere tabi tuttuğumuz bu 2 model kask test sonuçlarından tamamı ile farklı sonuçlar aldı. SHARP testi, test edilmiş bir kaskı örneklere/parçalara ayırıp yapılarına bakma testlerini de içerir. Bu testlerde de görüldü ki FF351 model kask önceden test ettiğimiz FF350 model kasktan tamamı ile farklı olarak üretilmiş.

FF351 model kaskın yanlış etiketle reklamının yapıldığını bize bildirdiğiniz için teşekkür ederiz. Bu durumu LS2 firmasına bildirdik ve kendilerinin bu bilgiyi ilgili yerlerden çıkaracaklarına dair bilgi aldık. Eğer FF351 model kaskın yanlış test sonuçları ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz LS2 firması ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz. 

Saygılarımızla,

Sharp Test Takımı

Yani görülen o ki, LS2 nin FF351 (351-1) modeli hiç bir zaman 4 yıldız olamamış. 

Ayrıca burada Hint motosiklet kullanıcıların fark ettiği diğer bir olay da var,
Kendileri diyor ki; 
LS2 nin tüm kask modelleri “FF350, FF325, FF526″ kodları ile gidiyor ve kasklarının üzerinde bu isim yazıyor,

Peki neden bu kaskın modeli “FF-351″ olarak geçiyor ve kaskın arkasında “FF-351-1″ yazıyor? 351-1 = 350 mi demek istiyorlar? “FF351-1″ diye aratırsanız böyle bir model bulamıyorsunuz da zaten. FF351 şeklinde aratmanız gerekiyor. Kaskın arkasında FF351-1 yazaken çene bandında FF350 etiketi yazıyor olması ise ayrı bir üçkağıt. 

(Kaskın modeli FF351, fakat kaskın kutusu dahil hiç bir yerinde FF351 yazmıyor, çene bandı: FF350, kaskın arkası: FF351-1, FF351 yazan hiç bir yer yok.)

image

Maalesef sonuç olarak görünen o ki;

LS2 firması güvenlik testinden geçemeyen ucuz kaskların mağazalara giremeyeceğini ve satılamayacağını bildiği için FF350 model kaskın ismini kullanarak 3. Dünya ülkelerine böyle bir oyun oynamış. 

An itibariyle bakıyorum Türkiye nin önde gelen alışveriş sitelerinde ve motosiklet alışveriş sitelerinde bu kaskın çok güvenli olduğu ve SHARP testinden 4 yıldız aldığı yazıyor. Hatta Sharp testinin ne olduğunu açıklamış bazı siteler.

image

İşin diğer bir komik yanı, bu kaskın devlet organlarınca hiç kontrol edilmemiş olması. Bu kaskın bizzat bazı motosiklet federasyonları ve kurumları tarafından ücretsiz motosiklet kullanıcılarına dağıtılmış olması.
(Özellikle kuryeler)
(Bknz: Turing Kulübü 10.000 Moto-Kurye Eğitim Projesi)
(Motosiklet Turing kulübünün 10,000 adet hiç bir işe yaramayan kaskı alıp dağıtmış olması) 

Tabi komiklikler burda bitmiyor, LS2′ye ait sitelere baktığımızda artık FF351 modeli ile ilgili bilgi göremiyoruz. Ayrıca LS2 nin sitesinde tüm kaskların bilgilerini verirken SHARP testi ile ilgili bilgi de artık göremiyoruz, sadece ECE 22.05 sertifikası vardır yazıyor. Sharp LS2 ile yollarını ayırdımı diye düşünmeden edemiyor insan. 

image

ECE 22.05 sertifikası olayı ise ayrı bir muamma. Zira bunu internet üzerinden kontrol edebileceğimiz bir portal yok. Kasklarda bu sertifika olabilir de olmayabilir de. Fakat Hint motosiklet kullanıcıları bu konuyu da araştırmış ve bunu teyit edemediklerini yazmış. Bu sertifika programının anladığım kadarı ile büyük bir getirisi yok. Fakat bu sertifika da yok ise LS2 351 modelinin hiç bir sertifikası yok ve tamamen güvensiz bir kask. 

İşin ucunda insan canı var,
Şöyle düşününce belkide sırf bu kask yüzünden ne canlar verildi. 
O yüzden bu yazıyı okuyalım, okutalım, paylaşalım ki canlar yanmasın. 

Benan Cetin.

Orjinal Metinler:

Gönderdiğim Mail;

Hello,

I have bought a helmet which is LS2 - FF351. There is a sticker on it which means that the helmet was awarded of 4 stars sharp rating. But when I try to confirm it via your website, I see that the helmet has only 1 star. How can it be? Did it have 4 stars before? Or it has never awarded a safety rating of 4 stars before? Or there is a mistake?

Also, I m sending photos as attachments for to avoid any kind of misunderstanding.

Thanks in advance,
Benan Cetin

Sharp Ekibinin Gönderdiği Mail;

Dear Benan Cetin,

Thank you for your email below, and for your interest in SHARP.

In 2009 SHARP tested the LS2 FF350 helmet and awarded this model a safety rating of 4 stars.  In 2014 SHARP tested the LS2 FF351; this model of helmet was awarded a safety rating of 1 star.

For two models of helmet to be awarded such different safety ratings, we would expect to see differences in their construction and this was indeed the case.  The SHARP assessment includes a full disassembly of a helmet sample for each model of helmet that is tested.  During this process it was noted that the construction of the FF351 significantly differed from that of the FF350 that had previously been tested.

Thank you for advising us that you have seen the FF351 advertised with the incorrect SHARP rating. We have raised this with LS2 and we understand they are taking steps to remove this information from their marketing material.  If you should require any further information with regard to the incorrect SHARP rating being displayed on the FF351 model, we would advise you to contact LS2 directly.

Kind regards,

The SHARP Team

Türkçe Yazılar
Posts in English
Posts auf Deutsch
Посты на Русском
-
Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website

"What you look is me, what you see is you."
- Anonym