Benan Cetin Website
About Me
Benan Cetin Website Senior Software Developer
Sysadm | Devops
Istanbul / Turkey
becetingmail.com
TA1MBC
Accounts
- Github : ....com/benancetin
- Packagist : ...sers/benancetin
- Launchpad : ...net/~benancetin
- Stackoverflow : ...4709/benancetin
- Docker : ...om/u/benancetin
Social Media
- Instagram : ...com/benan.cetin
- Linkedin : ...m/in/benancetin
- Twitter : ....com/benancetin
- Facebook : ....com/benancetin
- 1000kitap : ....com/benancetin
Homepage | Posts
2021.01.25 | 00:54

Low Side Nedir? High Side Nedir? Farkı Nedir?

Motosiklet kullanıyorsanız çok duymussunuzdur, veya ileride duyarsınız. “Low Side / High Side oldu ve düştü” şeklinde. Bu terimler nelerdir ve farkları nelerdir bakalım.
Öncesinde bilelim; low siding = alçak yanlama, alçak yana düşüş high siding = yüksek yanlama, yüksek yana düşüş Şeklinde Türkçe’ye çevirebiliriz
Uzun uzun anlatmayacağım, özet geçiyorum; Virajda eğerki arka tekerin kaymasına sebep olacak bişey yaparsanız veya olursa, (herhangi bir şey, şanzımandan dolayı arka tekerin kitlenmesi de olabilir, yola toprak dökülmesi de)…Örneğin arka freni fazla sıktınız  diyelim, motor viraj içine düşer ve viraj dışına doğru sürüklenir. Genel olarak sizde ve motorunuzda ciddi hasarlar ortaya çıkmaz, (Bazen çıksada).. Buna low side / lowsiding denir. Peki High Side nedir? Arka teker bir süre kitlenir ve tekrar yola tutunursa; Diyelim ki yine viraja giriyorsunuz, yine arka freni fazla sıktınız ve motorun yatıp kayacağını anladınız, ve arka frenden ayağınızı çektiniz. Ne oldu? Bu sefer kaymaya başlayan arka teker, tekrar yola tutundu, tutununca o ivmeyle sizi üzerinden atıp takla attırdı. İşte buna da high side / highsiding denir. En tehlikeli olaylardan biridir, genelde motosiklet sürücüsünde ve motorda ağır hasarlar bırakır. ( Ki bir arkadaşım yamaha r6 ile, 240 ile viraj dönerken high side oldu, ve vücudanda şu an 27 platin var kemikler o derece kırılmış.)

High Side ile Low Side arasındaki fark;

Low Side de arka teker yola tutunmuyor ve düşüyorsunuz. (frene bastığınız için,  veya toprakta kaydığı için, her hangi bir sebepten.) High Side de ise arka teker bir süre yola tutunmuyor sonrasında yola tutunuyor ve düşüyorsunuz. (Fakat burada arka tekerin yola tutunmadığı kısacık süreçte dönüş hızı değiştiği için ön teker ve arka tekerin dönüş hızı aynı olmuyor, yani ön teker ve arka tekerin ivmesi değişiyor dolayısı ile motor ters şaha kalkıyor.) O yüzden sevgili dostlar, motosiklet virajda kayıyor mu? High Side olabilecek bir durumsa, bırakın kaysın, ayağınızı frenden çekmeyin, çekerseniz çok daha ciddi bir pozisyonda bulabilirsiniz kendinizi. Ayrıca dikkatinizi çekerim: low side da viraj dışına (uçurum veya duvar değilse ne güzel) doğru düşerken, high side da yolun ortasına (karşı şerite geçme durumu var) düşmeniz mümkündür. Pozisyona ve duruma göre nasıl düşeceğinizi seçmeniz gerek.. (Bunlar anlık olduğu için çoğu zaman seçmek mümkün olmasa da, en azından bu durumları göz önünde bulundurarak sürmek gerek.-Nasıl ki anayoldan giderken, arayoldan bir araba önüme çıkabilir şeklinde sürüyorsanız) Bu konudaki en güzel video da şu; Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Birincisi low side/lowsiding, ikincisine high side/highsiding deniyor.
Türkçe Yazılar
Posts in English
Posts auf Deutsch
Посты на Русском
-
Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website

"What you look is me, what you see is you."
- Anonym