Benan Cetin Website
About Me
Benan Cetin Website Senior Software Developer
Sysadm | Devops
Istanbul / Turkey
becetingmail.com
TA1MBC
Accounts
- Github : ....com/benancetin
- Packagist : ...sers/benancetin
- Launchpad : ...net/~benancetin
- Stackoverflow : ...4709/benancetin
- Docker : ...om/u/benancetin
Social Media
- Instagram : ...com/benan.cetin
- Linkedin : ...m/in/benancetin
- Twitter : ....com/benancetin
- Facebook : ....com/benancetin
- 1000kitap : ....com/benancetin
Homepage | Posts
2021.01.26 | 21:15

Dikkat Dikkat; (Saldırı, Gasp vs.)

Son yıllarda çocuk, yaşlı fark etmez, gün içinde saldırıya uğrayan, kaçırılan veya öldürülen kurbanların sayısının artmasından dolayı yazılan bu yazıyı dikkatle okuyun. Ülkemizde; özellikle de İstanbul’da durum farklı olmadığı için, uyarmak üzere sevdiklerinizle de paylaşın.

1) Vücudun en sert ve dayanıklı bölgesi olduğu için en iyi silahınız dirseğinizdir. Kullanacak kadar yakınsanız, dirseğinizi savunma silahı olarak kullanınız.

2) Hırsız sizden cüzdanınızı istiyorsa, cüzdanı ona vermeyin. Bunun yerine, cüzdanı uzak bir yere fırlatmayı deneyin. Hırsız sizden çok cüzdanla ilgilenirse, ters istikamete doğru hızla kaçın.

3) Herhangi bir şekilde bir arabanın bagajında kilitli kalırsanız, ayağınızla arka farları kırıp çıkartmaya çalışın. Oluşan boşluktan elinizi dışarı çıkarıp sallayarak dikkat çekmeniz mümkün olabilir. Aracın şoförü elinizi göremez, fakat arkadan gelen araçlar sizin zor durumda olduğunuzu fark edebilir.

4) Özellikle kadın sürücüler, iş çıkışı, alışveriş vb. faaliyetlerden sonra, arabalarına binip bir şeylerle uğraşma eğilimindeler. Çanta düzeltme, makyaj tazeleme, cüzdan yerleştirme, fatura kontrolü gibi. Bunu yapmayın! Bu süre, kötü niyetli kişilere aracın sağ veya arka koltuğuna binip, başınıza bir silah tutma zamanı ve imkánı verir. Aracınıza biner binmez kapıları kilitleyip, hemen hareket edin.

5) Aracınıza park yerlerinde veya evinizin önünde binerken dikkat etmeniz için birkaç öneri: n Otomobile binmeden önce sağınıza, solunuza, arkanıza, ön ve arka koltuklara ve yerlere bakarak, etrafı şüpheli durumlar-kişiler için kontrol edin. n Şayet aracınızın yanına büyük bir kamyon veya TIR park etmişse, aracınıza şoför kapısından değil, yan kapıdan girin. Birçok seri katilin, kurban kendi aracına binerken, kurbanlarını büyük araçların içine çektikleri tespit edilmiştir. n Aracınızın yanına park etmiş olan aracın yan koltuğunda tek başına bir erkek oturuyorsa, belki alışveriş merkezine geri dönmek, sonra geri gelmek veya bir güvenlik görevlisinin sizi izlemesini rica etmek uygun olacaktır. Unutmayın ki, temkinli olmak, pişman olmaktan daha iyidir. Paranoyak olmak, ölmüş olmaktan daha iyidir!

6) Merdivenleri kullanmaktansa, asansörü tercih edin. Issız merdivenler ve merdiven boşlukları her tür suç ve şiddet için uygun mekanlar, özellikle de geceleri.

7) Saldırganın bir silahı varsa ve siz onun kontrolü altında değilseniz, kaçın. Sizi kaçarken vurma ihtimali 100’de 4. Vursa bile, kurşunun yaşamsal bir organa gelme ihtimali daha da düşük. Koşarak kaçın, hatta yapabilirseniz, zikzak çizerek kaçın.

8) Kadınların çok duygusal ve sempatik yaklaşımları olduğu bilinen bir gerçek. Bu devirde bundan vazgeçin. Bazı seri katiller bunu kullanmak için, ayağı kırılmış, bastona ihtiyacı olan, sakat kişiler rolünü oynar. Aracına binmesine yardımcı olmanızı isteyebilir ve orada sizi son kurbanına çevirebilir.

9) Son zamanlarda katil veya hırsızlar, kurban seçtikleri ve yalnız olduklarını bildikleri kadınların kapısının önüne, bebek veya çocuk ağlaması kaydedilmiş teypler bırakıyormuş. Bu sesi duyan kadınlar meraktan veya merhametten kapıyı açtığında saldırıya uğrayabilirler. Lütfen her tür olağan dışı ses, gürültü vs.’de mutlaka önce yardım çağırın. 

Türkçe Yazılar
Posts in English
Posts auf Deutsch
Посты на Русском
-
Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website

"What you look is me, what you see is you."
- Anonym