Benan Cetin Website
About Me
Benan Cetin Website Senior Software Developer
Sysadm | Devops
Istanbul / Turkey
becetingmail.com
TA1MBC
Accounts
- Github : ....com/benancetin
- Packagist : ...sers/benancetin
- Launchpad : ...net/~benancetin
- Stackoverflow : ...4709/benancetin
- Docker : ...om/u/benancetin
Social Media
- Instagram : ...com/benan.cetin
- Linkedin : ...m/in/benancetin
- Twitter : ....com/benancetin
- Facebook : ....com/benancetin
- 1000kitap : ....com/benancetin
Homepage | Posts
2021.01.25 | 01:05

Sharp Testi Nedir?

Motosiklet kullanıyorsanız kaskınızın üzerinde şöyle bir etiket görebilirsiniz;

image
image

Burda diyor ki: 
Bu kask sharp testine tabi tutulmuş olup 4 yıldız almıştır (5 üzerinden).
(1:en kötü, 5:en iyi) Peki nedir sharp testi? Nasıl yapılır? Ne kadar güvenilir?

Bu arada ilginizi çekebilir: LS2 - FF351-1 Kask Testi Aldatmacası

Sharp Testi Nedir?
Sharp, kasklara dayanıklılık testleri yapan 2007 de kurulmuş İngiliz bir şirketin ismidir. Sharp testi bu şirketin kaskların dayanıklılığını ölçmek için yaptığı testlere denmektedir.

Sharp Ne demektir?
Sharp İngilizcede “Keskinlik” anlamına gelmektedir, fakat buradaki sharp, “Safety Helmet Assessment and Rating Programme” nin kısaltılmışıdır, 

SHARP = Safety Helmet Assessment and Rating Programme 

Bununda türkçesi  “Kask Koruyuculuğu Değerleme ve Derecelendirme Programı” dır. Sharp İngiliz standartları 6658′e ve UN ECE Regulation 22 yani Birleşmiş Milletler 22. maddesine uygun testler yapmaktadır.

Sharp Testi Nasıl Yapılır?
Sharp test grubu, her hangi sokaktaki kask satan bir yerden belirlenmiş marka ve model kaskın tüm bedenlerini alır ve teste tabi tutar. Bu önemlidir, çünkü genelde fabrikalar test yapan kurumlara numuneleri yollar ve bu numuneler test yapılır. Şirket teste başka piyasaya başka kasklar gönderiyor olabilir. Bunun önüne geçmek için sharp test grubu her sıradan müşteri gibi kaskı herhangi bir dükkandan alır.

Kendileri de sitelerinde diyor ki:

Test ettiğimiz kasklar sizin de dışarıdan alıp kullandığınız kasklardır.

Kasklar tedarik edildikten sonra testler başlar, bu testler gerçek hayattaki kazalardan esinlenerek oluşturulan testlerdir. Gerçek hayatta kask nereye nasıl darbe alıyorsa, testlerde de bu sağlanmaya çalışılır.

Örneğin darbe testinde Kask bir düzeneğe konur, burda makinalar kaskın önünü arkasını boyutunu lazer yardımıyla tespit eder ve işaretler.

Kaskın içerisine uygun bedende insan kafası ile aynı özelliklere sahip (hassasiyet/ağırlık/şekil vs) bir model kafatası konulur. Ve bu model kafatasının içerisine elektronik ve sensörlü yapay beyin konulur. 

Kasklar belirli bir ağırlıkla beraber, kaskın ön/arka/sağ/sol/üst tarafındaki lazerle işaretlenen düz ve kıvrımlı yerleri darbe alacak şekilde 3 farklı hızda giyotine benzer bir makina yardımıyla yukarı kaldırılır ve ivmeli düşecek şekilde bırakılır. Bu hızlar (6m/s, 7m/s,8.5m/s olacak şekilde) (Örneğin birinci testte ön/arka/sağ/sol üstü çarpacak şekilde ağırlıkla beraber 6m yükseklikten kaskı bırakmak, ikinci testte ağırlıkla beraber 8m yükseklikten kaskı bırakmak, üçüncü testte ağırlıkla beraber 10m yükseklikten kaskı bırakmak gibi)

Hatta videousunuda paylaşıyım;


Darbe testleri bittikten sonra kaskın dayanıklılığını, sürtünmesini ölçen diğer testler yapılır. Ve belirli kategorilerde puanlar verilir.

Test sonuçları puanlanırken testin başında kaskın içerisine konan elektronik sensörler aracılığı ile hesaplanan kafatasına/beyne etki eden darbe hesaplanır.

Her bir kategori için minimum 32 test yapılır. Test sonuçları toplanır ve ortaya bir puan çıkar bu puan yıldıza çevrilir çok yıldız (en fazla 5) en iyi kaskı ifade eder. 

Test sonuçlarını yorumlamak istersek eğer; 3 ün üzeri yıldızlar kabul edilebilir bir kask sayılır. 3 kabul edilemez, 3 yıldızlı bir kask da zaten tercih edilmez. 

Ayrıca unutmamak gerek, kaskın 5 yıldız olması sizi dokunulmaz yapmaz bir yere kadar sizi korur. Kaza şekline darbeye göre her kaskın belirli bir limiti vardır. 

Ve yine unutmamak gerek kafaya darbe almadanda sonuçları ciddi boyutlara ulaşan kazalar yapabilirsiniz. O yüzden her zaman dikkatli olmak gerek, ve uygun korumalarla motosikleti sürmek gerek.

Dipnot olarak ekleyim; Sharp testlerinin ingiliz/birleşmiş milletler standartlarında olmasına rağmen İngiltere’de Birmingham Üniversitesi Sharp testini yapılış bakımından eleştiren bir makale yayınlamıştır. Bu makale basılmamış olmasına rağmen İngilizlerin taşıma/ulaşım bürosu bu tezi çürüten bir makale yayınlamıştır.

Sharp, alanındaki tek test değildir, kimi motorcularda Sharp testine tenezzül etmez. Sharp testi dışında yine Sharp gibi Snell testi, Dot testi, ECE R22-05 testi gibi testlerde mevcuttur. Ülkemizde en çok bilinen test Sharptır. Fakat yurtdışında motorcular farklı testleri dikkate alabilmektedirler. Ve bu testler, birleşmiş milletler / ingiliz standartları gibi standartlara uygun olmasına rağmen yapılışları bakımından birbirinden farklıdır. O yüzden her motorcu kendi fikrine göre testleri göz önüne almaktadır. Bu testleri ve farklılıklarını daha sonra yazacağım. 


Bncn kamuoyunu aydınlatma platformu gururla sunar.
Tekeriniz düz bassın.

Benan.

Türkçe Yazılar
Posts in English
Posts auf Deutsch
Посты на Русском
-
Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website Benan Cetin Website

"What you look is me, what you see is you."
- Anonym